Tığ işi ve iğne oyası yemeni örnekleri

Tığ işi ve iğne oyası yemeni örnekleri

Başörtülü hanımların en çok kullanmış oldukları örtüler arasında olan, tığ işi ve  iğne oyası ile ile yapılan yemeni örnekleri paylaştık.

Anadolu kadınları hazır eşarp yerine tığ işi ve iğne oyası ile yapılan yazma ve tülbentleri tercih ediyorlar. Yazma ve tülbentlerin adı Anadoluda ve geçmişte yemeni olarak adlandırılırdı. Hala daha günümüzde bunların ismini yemeni olarak kullananlar var. Yemeniler tığ veya iğne ile kenarlarına oyalar yapılarak süslenirler. Bayanların uzun uğraşları sonucunda yemeniler tamamlanır. Göz yorucu ve emek isteyen bir iş olan yemeni kenarlarını süsleme işi zevkli bir iştir. Bu işi bilen ve seven bayanlar tarafından yapılır. Yemeni yaparken yeni örnek arayan hanımlar için bizlerde yemeni örnekleri paylaşalım dedik. İğne oyası yemeni modelleri ve tığ işi yemeni modelleri ile sizlere fikir vermek için bir çok modeli aşağıda paylaştık.

Yemeni Örnekleri

Modeller ALINTIDIR.

Yukarıda 20 adet yemeni örneğinin resmi paylaşılmıştır. Yemeniler tığ ve iğne oyası ile yapılmıştır. Bu paylaşmış olduğumuz örnekler basit ve bi o kadar da güzel örneklerdir. Daha önce yayınlamış olduğumuz örnekler yazma kenarları sayfasında yer alıyor. Çeyiz hazırlığı yaparken yemeniler yapmayı da unutmayın. Eğer siz bu işten pek anlamıyorsanız yapan bayanlara ücretli bir şekilde yaptırabilirsiniz. Ortalama 20 veya 30 TL gibi fiyatlara yemeni ve yazma yapan bayanlar bulabilirsiniz.

Yemeni diğer adlarıyla yazma ve tülbentler sürekli el işi hobiler sitemizde yayınlanmaktadır. Ara ara yapılışlarına da yer veriyoruz. Bizi sık sık ziyaret ederek bu mükemmel baş örtülerinin nasıl yapıldıklarını da öğrenebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ