İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı

Su şişesi veya kola şişesi gibi pet şişeden marakas yapımını sizler için sitemizde yayınladık. Plastik şişeler ile marakas yapılışı oldukça kolay.

İçine koyduğunuz malzemeye göre farklı tonlarda sesler çıkarabildiğiniz marakaslar birer müzik aletidir. Bir marakas yapabilmek için tahta, bambu ve farklı malzemeler kullanılabiliyor tabi ki. Ancak biz mükemmel bir geri dönüşüm malzemesi olan plastik su şişesi ile yapmayı deneyeceğiz. Böylece hem kolay hem de pratik bir marakas elde edeceğiz. Çocuklarınızla güzel bir müzik deneyimi yaşamak için bu marakasları yapmanız çok eğlenceli olabilir. Peki, pet şişeden maraka nasıl yapılır? Şimdi bir pet şişeden marakas yapımı için izlemeniz gereken yolları incelemeye başlayalım.

Malzemeler:

Su şişesi

Makas

Tuvalet kağıdı rulosu

Pirinç

Bant

Marakas Yapılışı:

  • Önce pet şişenizin üst bölümünü, sonrada alt bölümünü kesin ve ayırın. Ortada kalan parçayı ise kullanmanız gerek olmayacak. Üst kısımdan keseceğiniz kısım yaklaşık 10 cm, alt kısımdan keseceğiniz kısım ise yaklaşık 5 cm boyunda olabilir.

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 1

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 2

  • Ayırdığınız alt ve üst parçaları iç içe geçirerek resimdeki gibi birleştirin ve bantlayın.

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 3

  • Bir tuvalet kağıdı rulosunu alın ve tek kenarından kesin. Ardından pet şişenizin kapağından girebilecek kadar boyutta bir rulo elde edin.

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 4

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 5

  • Tekrar rulo haline getirdiğiniz parçayı sabitlemek için iki kenarından bantlayın. Bu kısım sizin marakanızı tutacağınız bölüm olacağı için rulonun içini bir malzeme ile doldurmanız gerekir. Rulonuzun içini pamukla doldurabilirsiniz.

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 6

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 7

  • Şimdi pet şişenizin içine salladığınızda ses çıkmasını sağlayacak olan bir malzeme koymalısınız. Pirinç, bulgur, düğme, makarna, mercimek veya ataş gibi malzemeleri bu amaçla kullanabilirsiniz. Kağıttan basit bir huni yapın ve malzemenizi pet şişenizin içine doldurun.

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 8

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 10

  • İçini pamukla doldurduğunuz ruloyu pet şişenizin kapağından içeri ittirerek bir bant yardımıyla ikisini birbirine tutturun.

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 9

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 11

  • Artık marakasınızı süslemenin vakti geldi. İster kumaş boyası ile boyayarak, ister keçe veya kumaş parçaları ile sararak pek çok tasarım oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki marakas tasarım örneklerini sizler için derledik.

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 12

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 13

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 14

Pet Şişeden Eğlenceli Marakas Yapımı 15

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir