İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kasnak İşi Havlu Kenarı Modelleri

Kasnak işi havlu kenarı modelleri ile havlularınızı süsleyebilirsiniz. Kasnak işi boncuklu havlular süslemeler ile harika görünüyor.

Havlunun evlerimizde önemli bir yeri vardır. Bizim milletimiz temizliği seven bir millettir. Su olmadan bir temizlik düşünemezler. Havlu da temizlikte bizim için önemli bir öğedir. Her ne kadar modern zamanlarda yaşasak da  kağıt peçeteler, kağıt havlular hayatımızda fazlaca yer tutsa da biz millet olarak havlu kullanmaktan asla vaz geçemedik.

Banyolarımızda, mutfaklarımızda hep el emeği göz nuru havlularımız bulundu. O tek kullanımlık peçetelerle bir gönül bağı kuramadık. Onlar bizim için hep geçici oldu. Bayanlarımız bu havluları öyle dümdüz kullanmayı da  de hiç sevmezler , illaki ucuna bucağına çiçekler, böcekler kondururlar. Renkli ipliklerle yapılan havlu kenarları bizler için vazgeçilmezdir. Ama bu kadarıyla yetinmez hanımlar illaki havlunun üzerine de süslemeler yapmak isterler. Bu süslemelerin bin bir çeşidi vardır. Bazen nakış işlemelerle bazen etamin süslemeleriyle bazen dantellerle bu havluların üzerlerini de süslerler.

Son zamanlarda bu süslemelerden renkli fistolar dikilerek yapılanlar, kanaviçelerden aplike edilenler ve üç boyutlu çiçek ve figürler kurdele nakısı süslemeler  de pek modadır.  Ve  renkler hayatımızın her alanına girdiği gibi havlularda da kendini belirgin bir  şekilde gösterilmektedir. Eskiden daha çok kar beyaz havlular tercih edilirken şimdilerde özellikle açık ve soft renkler havlularda yerlerini almaya başlamıştır.

Kasnak İşi Havlu Kenarları

Havlu süslemenin bir yöntemi daha vardır ki kasnak işi havlu modelleri. Kasnak işi havlu örneklerini resimlerden ve videolardan yapılışlarına bakıp öğrenebilirsiniz. Bu havlu işi özellikle bazı yörelerimizde daha çok tercih edilen bir süsleme şekli olmuştur. Rengarenk boncuklarla yapılan geometrik çiçekler, şekiller, yıldızlar havluların üzerinde pırıl pırıl parlamaktadır. Bu tarz süslemeli havluların özellikle pırıltı ve gösteriş sevenler için tavsiye edilir.

Kasnak İşi ile Boncuklu Havlular Yapabilirsiniz

Kasnak işi havlu kenarlarında kullanılan boncuklar uzun, yuvarlak, çiçek şekli, kristal şekli ve daha birçok çeşitlerde olabilir. Bu tarz süslemelerin bir avantajı da elden ele çok fazla farklılık göstermemesidir. Yani bu işin yapılışını öğrendikten sonra öyle çok el yatkınlığı şart değildir. Bu işle salon peçeteleri, peçetelikler, masa örtüleri ve daha birçok şey yapabilirisiniz.

Bir yorum

  1. gulsen 31 Ağustos 2017

    Merhaba sitenizi cok beyendim ilgimi kasnakta havlu kenarlari ve oda takinlari cekti.ev hanimiyim ve maddi olarak esime bagliyim kendi ayaklarim ustunde durmam icin biseyler yapmaliyim basit kasnak lifi modelleri yaparak biraz oz fuven kazandim eger bunlari yapip satarsam kimseye ins. Muhtac olmam baana bu konuda yardim ederseniz sevinirim.nasil yapildini bana anlatiirsaniz size omur boyu dua ederim simdiden sagolun hayirli bayramlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir