İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Keçeden Çanta Yapımı

Keçe, son zamanlarda el işlerinde ve kendin yap fikirlerinde en çok kullanılan, hem ekonomik hem de kullanışlı bir malzemedir. Keçeden kalemlikten broşa, şapkadan yelek ve cekete kadar her şey yapılabilir. Bugünkü yazımızda ise biz keçeden çanta yapımı ve teknikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Keçeden çanta nasıl yapılır?

Daha önceki yazılarımızda yazlık örgü çanta modelleri ile bunların nasıl örüldüklerinden bahsetmiştik. Ayrıca tığ işi çanta yapımını örneklerle açıklamıştık. Keçeden çanta yapmak ise bunlardan farklı olarak kalıplar ve ölçüler kullanılarak yapılır. Örgüde boyutlardan elden ele, örgüden örgüye değişirken keçe çanta yapımında ölçüler önemli hale gelir. Boyutlarını önceden belirlediğiniz çantaların ya kalıbını çıkarmalısınız ya da var olan bir keçe çanta modelini baz alarak yenilerini yapmalısınız. Tabi ki kendinize farklı detaylar ekleyerek onu özgün bir hale getirebilirsiniz.

Eski kotlardan çanta yaparak eski malzemelerinizi yeniden değerlendirebilirsiniz. Burada da farklı şeyler için alınmış kenarından köşesinden kesilmiş ve yarım kalmış keçeleri kullanabilirsiniz. Tek parça olarak kullanamıyorsanız farklı parçaları kalın ipler ile dikerek birleştirip kullanabilirsiniz.

Keçeden çanta yapımı tekniği, ölçüsüne ve modeline göre değişebilir. Keçe sırt çantası modelleri ile keçe kol çantası modelleri aynı şekilde yapılmaz. Derya Baykal programlarında ya da trt nin diyanet programlarında şık keçe çanta modelleri yapım aşamalarını görmüşsünüzdür. Tv programlarında genelde daha zor modeller yapılsa da biz bugün sizin için oldukça basit ve pratik bir modelin yapılışını seçtik. Aşağıdaki videoda keçe çanta nasıl yapılır anlatımlı olarak görebilirsiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir