İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolmanın Yanında Hangi Yemekler İyi Gider?

Zeytinyağlı veya etli sarma ve dolmanın yanında hangi yemekler gider? Dolmanın yanında iyi gidecek olan çorba, salata ve tatlılar.

Geleneksel lezzetlerimizden olan ve ev hanımların en çok tercih ettiği yemeklerden olan dolmanın her çeşidi çokça sevilir. Dolma, birçok farklı sebze türleriyle, etli veya etsiz olarak ve de her biri birbirinden lezzetli olan çok fazla çeşitli yöntemlerle hazırlanabilir. Biber, patlıcan, kabak, patates, enginar gibi sebzeler kullanılarak, içlerinin oyulup yerine çeşitli baharatlar eklenmiş pirinç ile doldurularak yapılabilir. Ayrıca lahana veya yaprak sarması ve zeytinyağıyla yapılan dolmalar halk arasında çok meşhurdur ve çok beğenilir.

Tek başına, çeşitli öğünlerde tüketildiği gibi, dolmanın yanında eşlik edecek bir sürü alternatif mevcuttur. Dolmanın yanına hangi yemeklerin yapılması gerektiği ve en iyi uyacağı dolmanın çeşidine, ne ile yapıldığına göre değişlik gösterir. Her haliyle güzel ve lezzetli olan dolmanın yanında servis edilecek yemek de haliyle önemlidir. Bu yazımızda dolmanın yanında hangi yemekler iyi gider, en iyi ve lezzetli alternatifler nelerdir, onları bulacaksınız.

Zeytinyağlı dolmanın yanında iyi giden yemekler

Zeytinyağlı Dolma

Eğer zeytinyağlı dolma çeşitlerinden biri ana yemek olarak servis edilecekse, zeytinyağlı biber, lahana dolmasını veya sarmayı limon ile birlikte servis edebilirsiniz. Limon, dolmanın tadını güzleştirdiği gibi görsel olarak da güzelleştirecektir.

Zeytinyağlı dolmadan önce sıcak bir çorba çok iyi gider. Yemeğe lezzetli bir çorba ile başlayıp ana yemek olarak dolmaya geçebilirsiniz. İsteğinize göre ezogelin, kaşarlı domates, mercimek, şehriye çorbaları, tavuk çorbası veya herhangi çeşit bir çorba yapabilirsiniz.

Ayrıca zeytinyağlı dolmanın yanında en iyi giden şeylerden biri de cacık, yoğurt veya ayrandır. Bol salata ve bol yoğurtla birlikte biraz da sarımsak eklediğiniz bir cacık dolmaya inanılmaz lezzet katacaktır. Kesinlikle zeytinyağlı bir dolma yaptığınızda yanına bunlardan birini ekleyin, birlikte çok yakıştığını göreceksiniz.

Eğer yoğurt ve ya cacık yemek istemezseniz hoşaf veya komposto çok güzel ve lezzetli bir tercih olabilir. Üzüm hoşafı, kayısı hoşafı, şeftali veya elma hoşafı gibi çeşitleri deneyebilirsiniz.

Bütün bunların yanında zeytinyağlı dolmayla birlikte ikinci bir ana yemek de yapabilirsiniz. Bu ikinci ana yemek etli bir yemek de olabilir. Etli bir sulu yemeğin yanında, çorba olmadan da dolmayı servis edebilirsiniz. Veya etsiz bir sebze yemeği de tercihiniz olabilir. Domatesli, zeytinyağlı taze fasulye yemeği, barbunya ve ya bamya yemeği yapabilirsiniz.

Mevsimine göre zeytinyağlı dolmanın yanına salata da ekleyebilirsiniz. Bol limonlu ve yeşillik içeren ve domates, salatalık veya havuçla zenginleştirilmiş bir salata mükemmel bir tercih olacaktır.

Etli dolmanın yanında iyi giden yemekler

Etli Dolma

Etli dolma başlı başına bir ana yemektir. Bu sebeple öncesinde sıcak bir çorba ile başlanması iyi olur. Yukarıda söylediğimiz çorbalardan birini seçebilirsiniz. Tavuk çorbasını seçmezseniz daha iyi olur.

Ayrıca etli dolmanın yanında da cacık, yoğurt veya ayran kesinlikle çok iyi gider. Bol salatalıklı ve yoğurtlu bir cacığın iyi gitmeyeceği dolma yoktur. Bir diğer alternatif ise; közlediğiniz kırmızıbiber, yeşilbiber ve patlıcanı bol yoğurt, zeytinyağı ve sarımsak ile birlikte hazırlamaktır. Etli dolmanın yanında çok lezzetli ve uyumlu bir yemek olacaktır.

Biber ve Sarması

Ayrıca etli biber, patlıcan, patates, kabak dolmaları veya etli sarma ve lahana dolmasının yanında en iyi gidebilecek bir diğer şey ise patates salatasıdır. Bunun dışında güzel bir mevsim salatası da etli dolmaların yanında iyi gider.

Bütün dolma yemeklerinin ardından mevsimine göre sütlü veya şerbetli bir tatlı ile yemeği sonlandırabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Asuman 26 Mayıs 2018

    MERHAba iftar menümün servis tabağına kuru patlıcan ve biber dolması,yanına et sote ve zeytinyağlı barbunya olarak düşünüyorum sizce nasıl uyumlu bir menü tabğı oluyor mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir