İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tunus İşi Dilimli Çiçek Boyunluk Yapımı

Bugün sizlere Tunus işi oldukça farklı bir atkı boyunlu yapımını paylaştık. Bu boyunluğu istediğiniz kadar üst üste getirerek uzatabilirsiniz.

Dilim dilim görünümü olan ancak bütün haline örülen bir modeldir. Bunun için orta kalınlıkla ebruli ip ve 4 numara Tunus işi şiş ile örülmüştür. Boyunlukta yaklaşık 2 kere boyunda döndürmek üzere ayarlanmıştır. Bunun için yaklaşık 1.5 metre gevşek zincir çekilmiştir. Katı arttırmak isterseniz zincir sayısını arttırabilirsiniz. Yada yaka gibi kullanmak isterseniz zincir sayısını azaltabilirsiniz.

Örgünün kurulumu için bir miktar zincir çekerek başlamanız gerekiyor. Boyunluğa veren görüntüyü zincirlerin üstünde arttırma yaparak oluşturuyoruz. Boyunluğumuz köşedeki üçgen dibinden başlıyor. Zinciri atıp örgüye başladıktan sonra zincirleri arka kısmındaki dişlere batarak örgüyle devam ediyoruz.

Tunus işi boyunluk

Tunus örgü tekniği ile yapılan dilimli boyunluk için orta kalınlıkta yün 4 no tunus işi tığı kulandım. Bu boyunluk için yaklaşık 2 adet ip gitti ancak boyut ve iplik değiştikçe bu miktar da değişebilir. Yaklaşık 1,5 m gevşek zincir çekerek başlıyoruz ve zincirimizin arka tarafına batarak ilerliyoruz. Önce bir batıp tığda iki ilmek görüyoruz .Bunları toplayıp bu ilmeklerle birlikte zincirden de 2 adet alarak ilmek sayımızı 4 e çıkarıyoruz. Bu sıradan sonra örnekli kısım başlıyor. İlk ilmek düz alınıyor sonra bir ters bir düz devam ediyoruz ve her sırada 2 şer arttırarak 40 ilmeğe kadar çıkıyoruz. Sonra kenardan 10 ilmeği kaydırma tekniği ile keserek dilimimizi oluştuyor ve bu sırada tüm ilmekleri düz örüyoruz. Artık diğer dilimi yapmak için baştaki işi tekrarlıyoruz ve kestiğimiz ilmekleri zincirin üstünden de arttırma yaparak 40 olana kadar arttırıyoruz.İstediğimiz uzunluğa geldikten sonra 40 ilmeğimizin hepsini keserek boyunluğumuzu bitiriyoruz.

Tunus İşi Örgü Boyunluk Yapılışı

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir