İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bademli Lif Yapılışı

Bademli lif yapılışı ile sizler için anlatımlı lifler paylaşmaya devam ediyoruz. Birbirinden güzel anlatımlı lif modelleri için sitemizi sık sık ziyaret edin!

El işi hobiler sitesi olarak sitemizde lif modelleri yanı sıra bu modellerin nasıl yapıldıklarını paylaşmaya özen gösteriyoruz. Çünkü sitemizi ziyaret eden kişiler liflerin nasıl yapıldıklarını bize soruyorlar. Bizlerde onlara yeni modeller öğretebilmek adına sitemizde anlatımlı liflere de yer veriyoruz. Şimdi paylaşacağımız model sitemizde paylaşmış olduğumuz ilk anlatımlı lif örneği olacaktır. Bademli lif yapılışı hem resimli hemde yazılı olarak eklenmiştir. Umarım nasıl yapıldığını sitemizden öğrenir sizlerde rengarenk lifler yapabilirsiniz.

Anlatımlı Bademli Lif Yapılışı

Bademli lif yapılışı 1

Yine 2 renk kullandım, liflerde beyaz renk çok kullanılıyor, ben de beyaz ip bitmişti burda krem renk ip kullandım kontürler için. Ve 7 numara tığ ile ördüm. Her fıstık için 4 defar dolama yaptım ki daha tok dursun. Sizler de aynı şekilde yapabilirsiniz.

İlk önce 6 zincir çekip bir halka yapın, halkanın içerisine aralarında 2 şer zincir olacak şekilde 6 tane fıstık yapın.

Bademli lif yapılışı 2

2. sırada; her bir boşluğa (2 zincirin içine) 2şer fıstık yapın. Tüm fısıtkların arasında 2 zincir olacak.

Bademli lif yapılışı 3

3. sırada; 2 fıstığın arasına yine 2 fıstık yapın, aralara ise yukarıdaki resimd egörüldüğü gibi 3 zincir çekip ortaya batın, tekrar 3 zincir çekip bir sonraki fıstığı yapın.

Bademli lif yapılışı 4

Sıra sonuna kadar bu şekilde örün.Sonraki sıralarda 2 fıstığın olduğu yere hep 2 fıstık yapacak ve aralara 3 er zincir çekerek aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi file şeklinde öreceksiniz.

Bademli lif yapılışı 5

7 sıra bu şekilde ördükten sonra, fileli kısmı azaltmaya, fıstıkları artırmaya geldik. Bunun için aşağıdaki resimdeki gibi 2 li fıstıktan sonraki boşluğa yine bir fıstık yapıyoruz. 2li fıstıkla bu fıstık arasına 2 zincir çekiyoruz. Sonraki fıstıkta ise bu tek fıstığı hem 2li fıstıktan öncesine hem de sonrasına yapıyoruz. Böylece fıstıklarımız artmış fileli kısmımız ise eksilmiş oluyor.

Bademli lif yapılışı 6

Bu şekilde 6 sıra örüyoruz. Sonra kırmızı ipi koparıp beyaz iple kontür yapmaya başlıyoruz.

Bademli lif yapılışı 7

Beyaz iple kenar için bir fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip fıstığın tepesine batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, yan boşluğa bir fıstık yapıyoruz, 3 zincri çekip fıstığın tepesine batıyoruz, bu şekilde fileli kısmın başlangıcına gelinceya kadar kenara fıstık yapmaya devam ediyoruz. Fileli kısma gelince, 3 zincir çekip yukarıdaki resimde ve aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi, fileli kısmın kenarlarına batarak aşağıya daha sonra tekrar yukarıya doğru örmeye devam ediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken, 3 zincir çekip her bir sıradaki fısıtğın dibine batmak.

Bademli lif yapılışı 8

Bu şekilde tüm kenarları ve fileli kısımları örüp lifimizi bitiriyoruz.

Bademli lif yapılışı 9

StitchLand’e Teşekkürler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir