İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Etamin İşi Seccade Modelleri

Etamin işi diğer adıyla kanaviçe seccade modelleri ile karşınızdayız. Farklı el işi tekniği ile yapılan en güzell süslemeli seccade örnekleri paylaştık.

Şimdi gelin biraz sizinle eskilere gidelim desek o eski ev hallerine. Gözlerimizi dolaştırsak yirmi otuz sene evvelinin konaklarında, evlerinde, köşklerinde… Hangisinin bir kenarında bir köşesinde kanaviçe takılmaz ki gözümüze. Yahut bir köşede kalmış minik bir mahalle evinde zengin olsun fakir olsun hemen hepsinde bulunur kanaviçe. Kiminde az kiminde çok. Kiminin perdesi, masa örtüsü, yastığı, yatak örtüsü, karyola eteklerinde görürsünüz kanaviçe, kimisi ise baştan başa bezenmiş kanaviçeye, Renk renk, desen desen Kanaviçeler namı diğer etaminler. Büyüklerimiz nice çiçekler nakşetmiş örtülerine. Bembeyaz patiskaların uçları hep bezenmiş kanaviçelerle. Kimi kasnaklarda işlenmiş kimisi elde etamin iğneleriyle. Kimi daha ince çarpılar atmış narin bezlere kimi daha kalın. Ama sonuçta hepsi vazgeçilmezi olmuş bizim hanımlarımızın. Çeyiz sandıklarını açınca ilk gördüğümüz şeylerden olmuş kanaviçeler. Hatta bugün açsanız ninelerimizin, annelerinizin çeyiz sandığını hala zamana inat renginden hiçbir şey kaybetmemiş kanaviçe örnekleriyle karşılaşırsınız. Özellikle yatak odası takımlarının vazgeçilmezidir kanaviçeler o günlerdeki.

Etamin Seccade Modelleri

Peki zaman değiştikte ne değişti? Kanaviçelere olan hanımların tutkusu ve merakı hiç değişmedi. Şimdilerde herşeyin modası değişti diyenler vazgeçiremediler annelerimizi gelinlerimizi kanaviçeden. Onlarda çoğu hali hazırda işlenip bir köşeye özenle koyulmuş kanaviçelerini yeni tarzda kombinlerle uydurdular akan zamana. Hatta Belki kullanım alanları daha da genişledi diyebiliriz. Havlularda, yatak odası ve pike takımlarında aplike edilmiş şekilde karşımıza çıkmaya başladı desen desen modelleri. Hele kanaviçenin kullanıldığı öyle bir yer daha var ki kalbimize nakşetmiş durumdayız biz o kanaviçeleri. Seccadeler… En güzel kanaviçe seccade modelleri maharetli hanımların ellerinden çıkıvermişler. Bizim için seccadenin manevi değeri de çok büyük ne de olsa. Kanaviçe seccade örnekleri ayrı bir yer tutmuş gönüllerde. Genç kızlarımız çeyizleri için hazırlamışlar en güzel etamin seccade modellerini. Şimdilerde damat bohçalarının da vazgeçilmezi bu etamin seccade örnekleri. Bu seccade etaminlerinde sadece çiçekler, kuşlar, motifler değil aynı zamanda cami, Kabe gibi kutsal mekanlar da secde yerine işlenerek göz doldurmuşlar. Gelin siz de bu güzel etamin seccade şablonlarına ve kanaviçe örneklerine bir göz atın.

Bir yorum

  1. Elif 15 Aralık 2016

    Birinci fotoğrafa kenarları görünmüyor daha net fotoğraflar alabilir miyiz çok beğendim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir