İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kansere İlaç Olan Karahindiba Bitki Çayı

Bulgar devlet televizyonun yaptığı kanserin ilacı bulundu haberi doğrultusunda, AB ülkeleri ayaklandı. İşte bu habere dair tüm detaylar aşağıda.

Kanser tedavisi için yapılan kemoterapiden daha etkili bir yöntem olan karahindiba çayı kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlıyor. Kemoterapiye nazaran 100 kat daha etki gösteren bu bitkinin çayı kanser hücreleri üzerine yoğunlaşarak kanser hücrelerinin 48 saat içerisinde çözülmelerini sağlamakta ve üreyen yeni hücrelerin kanser hastalığına yakalanmalarını önlemektedir.

Vücudumuz açısından sağlamış olduğu yararları pek bilinmeyen bu bitki tıbbi açıdan birçok donanıma sahiptir. Bu bitkinin sağlamış olduğu yararlardan faydalanabilmek için yapmanız gereken tek şey karahindibayı trafiğin uzak olduğu kesimlerden, temiz yamaçlardan toplamak olacaktır. Eski dönemlerde babaannelerimiz, anneannelerimiz bu bitkinin tıbbi yararlarının farkında olarak karahindiba çiçeklerini toplayıp şurup yaptılar. Fakat karahindiba kökünün kansere karşı etkili olduğunu bilmiyorlardı.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda bilim adamları karahindiba kökünün kanser tedavisi için kemoterapiden daha etkili olduğunu buldular. Karahindiba bitkisinin kökü kemoterapi tedavisinin aksine kanserli hücreleri öldürerek tamamen yok etmektedir.

Karahindiba bitkisinin kanser önleyici etkisinin yanı sıra diüretik etkileri de bulunmaktadır. Karaciğerin temizlenmesini sağlamakta, öd salgılanmasını uyarmakta, kolesterolü düşürerek alerji konularında tedavi özelliği göstermektedir. Karahindiba bitkisinin yapısında C vitamini, B6 vitamini, riboflavin, tiamin, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, folik asit gibi çok sayıda vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Karahindiba bitkisi üzerine Kanada Windsor Üniversitesi Kimya ve Biyokimya Bölümü yetkilileri bir araştırma yaptılar. Yapılan araştırmalar sonucunda bu bitki kanser hastaları için bir umut niteliğinde olduğu ortaya çıktı. Karahindiba bitkisinin kökünün vücutta ki sağlıklı hücrelere zararı dokunmadan kanserli hücreler üzerine yoğunlaşarak bu hücreleri etkili bir biçimde öldürdüğü saptandı.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda tüketilen karahindiba çayı, kanserli hücrelerin yok olmasını sağlamakta, vücutta ki diğer sağlıklı ve yeni üreyen hücrelere zarar vermeden 48 saat içerisinde kanserli hücrelerin yok olmasını sağlamaktadır. Sonuçlar gösteriyor ki karahindiba bitkisinin kökü kanser hastaları üzerinde devamlı olarak tedavi niteliğinde kullanılırsa kanser hücrelerinin neredeyse tamamını ortadan kaldırabileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma ekibi, bitki hakkında ki beklenmedik sonuçları gözlemleyince insan sağlığı açısından daha faydalı olabilecek bu bitki hakkında ki araştırmalara devam etmek için ek destek edindi.

John Di Carlo, 72 yaşında bir kanser hastasıdır. Üç yıl boyunca yoğun bir kemoterapi tedavisi gördü. Fakat tedavi de başarılı olamayınca son günlerini sevdikleri ile geçirmesi için evine gönderildi.

Di Carlo, doktorların sahip olduğu hastalık için fazla fonksiyonel bir alternatif olmadığının farkındaydı. Hastalığı için son çare olarak karahindiba çayını içmeyi denedi. Çayı kullanmaya başladıktan 4 ay sonra hastalığında gerilemeler olduğunun farkına varıldı.

 

İŞİN SIRRI NEYDİ?

Böbrek ve karaciğer için iyi bir dost olan, yol kenarlarından kolaylıkla toplayabileceğiniz karahindiba bitkisi tıbbi açıdan birçok yarar sağlamakta ve tam bir şifa deposu olarak karşımıza çıkmaktadır. Karahindiba bitkisi Nisan ve Mayıs aylarında yetişmektedir. Sarı çiçekli, otsu ve çok yıllık bitkilerdendir. Yaprakları yeşil, çiçekleri sarı bir bitki olmasına rağmen adına karahindiba denmiştir. Eski zamanlarda bu bitkiye Kıpçak ve Mısır Türkleri ‘ katagan’, Çağatay Türkleri ‘saçratku’ olarak tanımışlardır. Günümüzde ise karahindiba olarak adlandırılmaktadır. Arapça kökene sahip olan hindiba kelimesi, göz hastalığı tedavisinde kullanılan trahomdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Anadolu’da halk dilinde çıtlık, güneyik, acıgıcı, acıgünek, cırtlık, arslandişi olarak bilinmektedir.

KARAHİNDİBA BİTKİSİNİN KULLANILDIĞI ALANLAR

Karahindiba bitkisini, bitki uzmanları birçok kere aşağıda ki hastalıkların tedavisi için kullanmışlardır. Bunlar:

 • tip şeker hastalığı
 • Karaciğer hastalığı
 • Mide ekşimesi
 • Romatoid artrit
 • Egzama
 • Mide- bağırsak hastalıkları

KARAHİNDİBA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Karahindiba bitkisinin vücudumuz açısından sağladığı birçok yararı bulunduğu gibi tıbbi açıdan da birçok faydası bulunmaktadır. Bitkinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bitkinin yarar gösterdiği en etkili alanlardan biri sindirim sisteminin düzenlenmesidir. Çay şeklinde tüketilen bitki, sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayarak iştahın açılmasında etki gösterir. Karahindiba çayı tüketimi sonrası tüketilen besinlerin sindirilmesini kolaylaştırmakta ve sindirmede rol oynayan bakterileri uyararak onları harekete geçirmektedir. Bundan dolayı sindirim olayı daha kolay gerçekleşmektedir. Karahindiba çayı aynı zamanda kabızlık, gaz gibi sorunlar için de tüketilebilmektedir.
  • Karahindiba çayı müshil etkisi oluşturmakta ve idrar söktürmede yardımcı olmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı vücutta temizlik görevi görmektedir. Gıdalar ile birlikte vücuda alınan suyun emilimini sağlayarak zararlı maddeler, toksinlerin ve tuz fazlalığının mide, idrar yolları ve karaciğerde birikmesinin önüne geçmektedir. İdrar yollarında ki iltihaplanmayı önlemekte ve karaciğer de oluşabilecek hastalıkların oluşmasının önüne geçmektedir.
  • Karahindiba bitkisinin kökü kalp kaslarının kuvvetlenmesinde yardımcıdır. Vücut içerisinde birikebilecek fazla tuzu dışarı atarak kalp sağlığının korunmasını sağlar. Kolesterol seviyesini dengeler. Kan şekeri seviyesinin dengede olmasını sağlar. Şeker hastalığı ataklarının daha hafif ve seyrek geçmesinde etkilidir.
  • Karahindiba bitkisi doğal cilt bakımı ürünü olarak da kullanılabilmektedir. Cilt üzerinde meydana gelebilecek sivilce, sedef, egzama gibi sorunlarda bu bitki kullanılabilmektedir. Bu tür cilt sorunlarına neden olan toksinlerin vücuttan atılmalarını sağlamaktadır. Ciltte meydana gelebilecek enfeksiyonların tedavisi için karahindiba bitkisinin çayı soğutulup içilmelidir.
  • 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre bilim adamları karahindiba çiçeğinin özünün serbest radikaller ile savaşabildiklerini bulmuşlardır.
  • Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, karahindiba bitkisi kanser için umut verici niteliktedir. Araştırmacıların 2008 yılında prostat ve göğüs kanseri üzerinde yaptığı çalışmalarda, karahindiba bitkisi yaprağının özünün göğüs kanseri hücrelerinin gelişimini yavaşlatarak prostat kanseri hücrelerinin de vücut üzerinde ki yayılımını durdurmakta olduğunu ortaya çıkardırlar. Fakat ne karahindiba çiçeği özü ne de kökü yukarda ki kanser tedavilerinin birinde etki göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
KARAHİNDİBA BİTKİSİNİN DİĞER FAYDALARI

 • Yorgunluk, stres, depresyon gibi rahatsızlıklara fayda sağlamaktadır. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etki sağlayarak vücudun rahatlamasına yardımcı olur.
 • Vücuda enerji vererek güç katar.
 • Romatoid artrit hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Gut hastalığına karşı etkilidir.
 • Dalak, sarılık gibi hastalıklara çare olmaktadır.
 • Diyabet hastalarının tedavisinde kullanılır.
 • Enfeksiyon ve siğil hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Vücutta ki su tutulumunu azaltarak zayıflamaya yardım eder.
 • Vücutta ki kan dolaşımının daha aktif gerçekleşmesini sağlar.

KARAHİNDİBA ÇAYI HAZIRLAMA

Karahindiba çayı için bitkinin kurutulmuş yaprakları gerekmektedir. Elinizde taze karahindiba yaprağı varsa aşağıda yer alan ölçünün iki katını kullanmak gereklidir.

 • 4 su bardağı su
 • 6 çorba kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı
 • 6 çorba kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü

Hazırlanışı:

Karahindiba kökü ile 4 su bardağı suyu bir kabın içerisine alalım. 20 dakika kadar kaynatalım. Kaynayan suyu karahindiba yapraklarının üzerine dökerek ağzını kapatalım. 15 dakika boyunca demlenmesini sağlayalım. Hazırlamış olduğunuz çayı tazeliğini yitirmeden tüketmeniz gerekmektedir.

Çay tarifi 2

 • Tarçın, karanfil
 • 1 su bardağı kavrulmuş hindiba
 • Zencefil kökü
 • Rezene tohumu
 • 1 tutam karabiber

Hazırlanışı:

Kavrulmuş hindiba dışında ki tüm malzemeleri eşit ölçülerde olacak şekilde bir kap içerisine alarak 20 dakika boyunca kavurun. Kavurmuş olduğunuz baharatlar içerisine karahindibayı ekleyerek 1 dakika daha kavrulacak şekilde ocakta bekletin. Hazırlamış olduğunuz bu kürü 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı atarak karıştırın. 10 dakika demlenmesini bekleyerek içiniz. Tadı acı olursa bal ile tatlandırabilirsiniz.

KARAHİNDİBAYI CİLT BAKIMINDA KULLANMA

Karahindiba bitkisinin yapraklarını kaynatılmış su içerisine ilave edip 10 dakika demlenmesini sağlayın. 10 dakika demlenen karışımı cilt üzerinde ki problemlerinizin üzerine pamuk yardımıyla sürün.

KARAHİNDİBA KULLANIMI İLE İLGİLİ UYARILAR

Karahindiba bitkisi genellikle güvenilir bir bitki olarak bilinmektedir. Fakat bazı kişilerde mide ekşimesi ve diğer mide sorunları, ishal gibi sorunları meydana getirebilir.

Karahindiba, papatya, sarı papatya, krizantem, kanarya otu, civan perçemi, kadife çiçeği ve iyot alerjisi olan kişiler bu bitkiyi kullanmamalıdırlar. Safra kesesi iltihaplı ve safra kesesi tıkalı olanlar tıbbi açıdan kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

KARAHİNDİBA BİTKİSİNİ NASIL KULLANMALI?

En iyi potasyum kaynaklarından biri olan bu bitki A, C vitaminleri bakımın ve birçok mineral açısından zengin olduğu için yapraklarını salataya katıp tüketebilirsiniz. Kökünü de yaşken aynı şekilde tüketebilirsiniz. Kökünü kurutup çay, kahve olarak da tüketebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir