İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karıncalara Zarar Vermeden Uzaklaştırmanın Doğal Yöntemleri

Karıncalara zarar vermeden evden uzaklaştırmanın doğal yöntemleri. Evinizde bulunan malzemeler ile karıncaları öldürmeden uzaklaştırabilirsiniz.

Karıncalar, birçok açıdan çevre için çok önemli olsalar da, evlerinizde yiyecek veya barınacak yer ararken kolaylıkla ve hızlı bir şekilde istila eden zararlı böceklere dönüşebilirler. Böyle durumlarda evdeki karıncalardan kurtulma yollarını bilmek gerçekten çok önemlidir. Birçok insan karıncaların verdiği rahatsızlıktan kurtulmak, onları bir şekilde evlerinden uzaklaştırmak isterler ancak bu durumda karıncalara da zarar vermeden evdeki karıncalardan kurtulma yollarını uygulamak mümkün.

Evinizi ilaçlamayı veya karıncaları uzaklaştırmak için satın alınabilecek çeşitli kimyasal yöntemleri uygulayabilirsiniz ancak bu kimyasallar sizin için de zararlı olabilir. Evdeki karıncalardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal ve insanlar açısından da zararlı olmayacak yöntemlerle karıncaları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Hem böylelikle karıncaları da öldürmeden uzaklaştırmış olacaksınız. Bu yazımızda sizlere evdeki karıncalardan kurtulmanın en etkili 4 yönteminden bahsedeceğiz.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke karıncaların yollarını bloke eder

Karıncalar birbirleriyle seslerle, dokunmalarla veya feromon adı verilen kimyasal signallerle haberleşirler. Eğer bir karınca bir besin kaynağı bulursa, kendi kolonisine kadar ulaşan bir yolu işaretler ve böylece diğer karıncaların da o besin kaynağına bu yolu takip ederek gelmesini sağlar ve her seferinde bu yolu kullanırlar. Sürekli kullanıldıkça da yoldaki koku sürekli artar. Karıncaların geldiği yuvaları ve besine ulaşmak için kullandıkları bütün yollarda beyaz sirke kullanarak, onların kullandıkları koku yolunu bozuyor ve istila ettikleri besin kaynağına geri dönmelerini zorlaştırıyorsunuz. Eşit miktarda sirke ve suyu karıştırıp bir sprey şişesine koyduktan sonra bildiğiniz bütün yuvalarının girişlerine ve izledikleri yollara püskürtün. Aynı şekilde limon suyu da sirkeyle aynı görevi yaparak evinizdeki karıncalardan kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı karıncaları uzaklaştırmak için kullanılabilir

Bulaşık deterjanı ve sabunlar karıncalar için zararlıdır çünkü karıncaların sert dış kabuğundaki koruyucu tabakayı parçalarlar. Bu sebeple karıncalar deterjanlardan uzak dururlar. Böylece karıncaların takip ettikleri yollara ve giriş noktalarına, suyla karıştırdığınız bulaşık deterjanını püskürtürseniz karıncaları buralardan uzaklaştırmış olursunuz.

Kırmızı Acı Biber

Karıncalardan korunmak için kırmızı acı biber

Karıncalar kırmızı acı biberi hiç sevmezler. Çünkü acı biber, karıncalar için oldukça caydırıcı olan çok güçlü bir etken madde içeriyor. Böylelikle evinizde çok fazla karınca gördüğünüz yerlere bir miktar kırmızı acı biber serpiştirirseniz veya alternatif olarak bir sprey şişesinde suyla karıştırdığınız kırmızı acı biberi püskürtürseniz karıncalardan kısa sürede kurtulacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Naneli Şeker

Naneli şeker ve esansiyel yağlar karıncaları uzaklaştırır

Naneli şeker doğal bir böcek kovucudur ve karıncaların da uzaklaştırılmasında oldukça etkilidir. Karıncalar güçlü kokuları hiç sevmezler. Çünkü güçlü kokular karıncaların koku alma kapasitelerini ve birbirleriyle olan iletişimi bozduğu için besin kaynaklarını belirleme yeteneklerini bloke eder. Birçok esansiyel yağ aynı etkiye sahiptir ve bu yağları karıştırarak veya tek başlarına evinizde gördüğünüz karıncaları uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz. En etkilisi nene şekeri ve okaliptüs yağlarıdır.

10 damla kadar nane şekeri veya okaliptüs uçucu yağını bir bardak suyla karıştırın ve bir sprey şişesine koyarak karıncaları gördüğünüz bütün yüzeylere püskürtün. Bu işlemi günde iki defa karıncaların tamamen kaybolduğunu görene kadar tekrarlayın. Ayrıca karıncaları uzak tutmak içinse kuru nane şekerlerini kapılarınızın, girişlerinizin, çöplerinizi koyduğunuz yerlerin etraflarına serpiştirin. Hatta mutfağınızın balkonunda veya bahçesinde nane şekeri bitkisi bile yetiştirebilirsiniz.

Karınca istilasını engellemek için

Evdeki karıncalardan kurtulmanın en etkili yolu, onların ilk etapta gelmelerini engellemektir. Bu sebeple yapılması gereken belli başlı işler vardır. Karıncaları uzaklaştırmak için öncelikle onların çok sevdiği şekerli yiyecekler gibi yiyecekleri açık alanlarda bırakmamak, mutfak tezgahınızı temiz tutmak, çöplerinizi günlük olarak uzaklaştırmak, evinizdeki nemden kurtarmak gibi bazı önlemleri almalısınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir