İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutfak Dolaplarındaki Yağ Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolapları, gün içerisinde yapılan yemeklerden dolayı eğer dikkat edilmezse ve düzenli temizlenmezse kolaylıkla yağlanır. Oluşan lekelerin yer etmesini ve katılaşıp, temizlenmesi tamamen zor bir hale gelmesini önlemek istiyorsanız, mutfak dolaplarındaki yağ lekelerini kolayca nasıl temizleyebileceğinizi anlatacağımız bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Mutfak dolaplarındaki hafif yağ lekelerini temizleme

Mutfak dolaplarındaki yağ lekelerinin katılaşıp sertleşerek, temizlemesi güç bir hale gelmesini önlemek için, dolaplarınızı özellikle kızartma veya yağlı yemek yaptıktan hemen sonra temizlemeye özen göstermelisiniz. Mutfak dolaplarını sık sık temizleyerek, yağın kalıcılığını azaltırsınız ve yağ lekelerini daha kolay bir şeklide temizlenmesini sağlarsınız. Yeni oluşmuş yağ lekelerini temizlemek için yumuşak dokulu bir bez ile az miktarda bulaşık deterjanı kullanarak, dolaplarınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yağlı bölgeleri temizledikten sonra nemli bir bez ile dolabın üzerindeki deterjanı durulayın ve sonrasında ise kuru ve yumuşak bir bezle de tamamen kurulayın.

Bunun yanında eğer mutfak dolaplarınızda yeni oluşmuş hafif yağ lekeleri varsa, bunları elma sirkesi kullanarak da doğal yollarla temizleyebilirsiniz. Eşit oranda su ekleyerek hazırladığınız sirke ve su karışımını, yumuşak dokulu ılık bir bez veya sünger kullanarak dolabınızı silin ve ardından temiz ve nemli bir bezle durulayın.  Sonra kuru pamuklu bir bezle tamamen kurulayın.

Mutfak Dolabındaki Yağ Lekelerini Çıkarma

İnatçı yağ lekelerini temizlerken dikkat etmeniz gerekenler 

Mutfak dolaplarındaki yağları temizlerken dikkat etmeniz gereken şeyler; dolaplarınızı çizmeden, rengini soldurmadan ve dolabınızın çeşidine uygun temizleyiciler kullanarak temizliği yapmanızdır. Mutfak dolaplarının yüzeylerinin çizilmemesi için, kullanacağınız silme bezinin veya süngerinin yumuşak dokulu olmasına, deterjanların ise krem veya toz temizleyiciler olmamasına kesinlikle özen göstermelisiniz. Ayrıca, mutfak dolabınızda leke oluşmaması ve eğer ahşap bir dolapsa kabarmaması için kesinlikte temizledikten sonra nemli bırakmamalısınız. Kuruyan yağ lekelerini temizlerken yüzeylere kesinlikle aşırı bastırmamalısınız ve tahriş edici kimyasallar kullanmamalısınız.

Mutfak dolaplarındaki yağ lekelerini temizleme yöntemi 

Bir kova içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ve sirke dökün ve üzerini ılık su ile tamamlayın. Hazırlayacağınız bu sirke ve bulaşık deterjanı karışımı oldukça güçlü bir yağ çıkartıcı olacaktır. Temizleme işleminde elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi güçlü bir yağ çözücü olduğu kadar aynı zamanda çok iyi bir parlatıcı ve dezenfektandır. Bulaşık deterjanı ise yağ lekelerinin çözülmesini ve çıkmasını sağlayacaktır.

Eğer uzun zamandır temizlenmemiş ve fazla yağlı mutfak dolaplarınız varsa, bu temizleme karışımını hazırlarken içerisine çamaşır suyu veya yağ çözücü ilave edebilirsiniz. Ancak burada dikkatli olmanız gereken nokta, bu karışıma çamaşır suyunu veya yağ çözücüyü az miktarda eklemek olacaktır. Çok fazla kimyasal kullanmak mutfak dolaplarınızı aşındırabilir veya değişik zararlar verebilir.

Yumuşak dokuya sahip bir bez ya da süngerle, çok bastırmadan, ovalayarak dolaplarınızdaki yağ lekelerini çıkarabilirsiniz. Mutfak dolabının çeşidinde göre temizlik sırasında dikkatli olmalısınız. Ahşap ve cilalı dolaplarda sert yüzeyli bezler, süngerler veya teller kullanmak dolabınıza çok zarar verir. Bu sebeple yumuşak dokulu temizleme beziyle, yağ lekelerine yoğunlaşarak ve tahriş etmeden temizlemelisiniz. Tamamen temizlendiğine emin olduktan sonra temiz ve ıslak yumuşak bir bezle birkaç defa durulayın. Temiz suyla durulayarak sirke kokusunu da uzaklaştırmış olursunuz. Durulama işleminin ardından, mutfak dolaplarınızı mutlaka kuru bir bezle tamamen kurulayın.  Bunun için pamuklu bir bez kullanabilirsiniz. Kurulayarak mutfak dolabınızda lekelenmenin oluşmasını engelleyeceğiniz gibi bakterilerin ve küflerin çoğalmasını da engellemiş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir