İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Örgü Kelebek Motifi Yapılışı

Tığ işi örgü kelebek motifi yapılışı. Yapmış olduğunuz örgüleri süslemek için tığ işi ile örgü kelebekler yaparak bunları kullanabilirsiniz.

Bebek battaniyelerde, berelerde, atkılarda ve patik gibi bir çok örgüde tercih edebileceğiniz kelebek motifinin yapılışını sizlerle paylaşıyoruz. cigdemtalipoglu‘nun instagram hesabında paylaşmış olduğu bu harika örneği gelin hep beraber inceleyelim.

Örgü Kelebek Yapılışı

1- öncelikle sihirli halka içerisine, 3 trabzan 3 zincir olarak dolduruyorsunuz. .

2- toplamda 8 adet 3 trabzan ve 8 adet 3 zincir olacak ilk sırası. .

3- daha sonra üst sıraya geçiyoruz. Burda da ilk boşluğa 6 adet trabzan dolduruyoruz sonra hiç zincir çekmeden ilk sırada yapılan 3 trabzanın tepesine sık iğne ile batıp çıkıyoruz. .

4- bu işlemi her boşluğa 6 trabzan yaparak bitiriyoruz. Bu sırayı dilerseniz farklı bir renkle de yapabilirsiniz. Sonra 1 zincir çekip ipi kesiyoruz. .

5- sonra modelin ters olan kısmını iç tarafa getirerek katlıyoruz. Böylelikle kelebek oluşmuş oldu. .

6- anten kısımlarını yapmak içinde ister yeşil ister kahverengi bir iple 15 zincir ( bu sayı ipin kalınlığına göre artabilir yada azalabilir) çekiyoruz. Uçlarındaki ipleri uzun bırakıyoruz biraz anten olması için. .

7- sonra resimdeki gibi kelebeğin ortasındaki yerden geçirip bağlıyoruz uçlarını. Burda bağlama işlemini biraz sıkı yapın ki açılmasın. Daha sonra ipleri istediğiniz boyutta kesin, resimdeki boyutu yeterlidir. .
Ve kelebeğiniz hazır
.
Mesela kırlent veya battaniye yapmak isterseniz motif olarak klasik hanımdilendi bey beğendi modeli yapıp üzerlerine kelebekleri dikebilirsiniz. .

blank

blank

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir