İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şişle Oyuncak Ayı Yapımı

Şişle bebek örgüleri yapılabildiği gibi oyuncaklarda yapıldığını biliyor muydunuz? Şiş işi oyuncak yapımı ile bunu da öğreneceksiniz. Örgü şişlerinizi elinize alarak çocuklarınız veya torunlarınız için oyuncaklar yapabilirsiniz.

Kimyasal malzemelerle yapılan oyuncaklar yerine kendi el emeğiniz ile yapmış olduğunuz oyuncaklarla çocuklarınızı sevindirin. Örgü ipleri ve şişlerini kullanarak oyuncan ayı yapabilirsiniz. Oyuncak ayı yapılışı paylaşmamızdaki amaç çocuklarınızın daha sağlıklı oyuncaklarla oynamalarını sağlamak.

Oyuncak ayı yapımında kullanılan malzemeler; Yeşil ve beyaz bebe yünü, 3 numara şiş, siyah ip ve elyaf yeterli olacaktır.

Oyuncak Ayı Yapılışı

Oyuncak ayıyı yapmaya ayak kısmından başlıyoruz. Beyaz iple 10 ilmek atıp 5 diş haroşa örüyoruz. Daha sonra ise yeşil ipe geçiyoruz. Yeşil iplede 9 diş haroşa örüyoruz. Oyuncak ayının diğer bacağını da aynı şekilde örüyoruz. Sonrasında yaptığımız iki bacağı birleştirerek 20 ilmekle 8 diş haroşa örüyoruz. Kenar kısımlarından yeşil iple 5 ilmek , beyaz iple 5 ilmek 10’ar ilmek arttırıyoruz. İlmeklerin sayısı 40 olacak. Beyaz iple 5 ilmek haroşa, 30 ilmek ise yeşil iple haroşa , daha sonra beyaz iple 5 haroşa örerek 18 sıra örüyoruz. Kenarlardan 10 ilmek kesip beyaz ip ile 20 ilmek 13 diş haroşa örüyoruz. Yeşil ip ile 13 diş haroşa örüp tekrardan kenar kısımlarından 10 ilmek arttırıyoruz. 40 ilmeği 9 diş haroşa örerek kenar kısımlarından 10 ilmek kesiyoruz. 10 tane ilmeği 10 diş haroşa örüyoruz. İlmekleri bacak kısımları için ikiye ayırıp 10 tane ilmek, 15 diş haroşa örerek bitiriyoruz. Oyuncak ayıyı dikerek içini elyaf ile dolduruyoruz. En son ise siyah iple ağız, burun ve göz kısımlarını yapıyoruz.

Örgü Oyuncak Ayı
Örgü Oyuncak Ayı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir