İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tül Perdeleri Beyazlatmanın Püf Noktaları

Tül perdeler nasıl beyazlatılır sorusunun cevabını arayan hanımlar için tül perdeleri beyazlatmanın püf noktalarını paylaştık. Çok basit yöntemler ile sizlerde sararan tül perdelerinizi beyazlatabilirsiniz.

Neredeyse tüm evlerin pencerelerini süsleyen, en önemli dekoratif eşyaların başında gelen bembeyaz tül perdeler, bir evin belki de göze ilk çarpan süsleridir. Hem evin içerisinden hem de dışarısından ilk fark edilen en zarif eşyalarından biridir. Ev dekorasyonunun en önemli parçalarından olan tül perdelerin güzelliğinin, renginin ve desenin dikkat çekiciliğinin yanında bu hassas eşyaların renginin bozulması veya kirlenmesi de oldukça dikkat çeken bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı zamanla beyazlığını kaybedip sararan ya da grileşen tül perdeler, bir ev hanımının en büyük sorunlarındandır.

Birçok ev hanımı, grileşen ya da sararan bembeyaz tül perdelerini nasıl beyazlatıp eski parlaklığına döndüreceklerinin yollarını aramaktalar. Normal yıkamanın ise istenilen etkiyi vermediği de birçokları tarafından tecrübe edilmiş bir yöntem. Aslına bakarsanız bu problem çözülmesi zor bir sorun değil, sadece birkaç etkili yöntemi öğrenmenizi gerektirecek bir sorundur. Bu yazıda da hassas, bembeyaz perdelerinizi yıpratmadan eski haline nasıl döndüreceğinizden bahsedeceğiz.

Tül Perdeleri Çamaşır Makinasında Beyazlatma
Tül Perdeleri Çamaşır Makinasında Beyazlatma

Rengi solmuş, grileşmiş tül perdeler çamaşır makinesinde nasıl beyazlatılır?

Perdelerinizi yıkamadan önce, üzerinde birikmiş tozların gitmesi için dikkatli bir şekilde silkelemelisiniz. Bu, her zaman tül perdenizi yıkamaya başlamadan önce uygulamanız gereken bir adımdır. Tül perdeleriniz çok kirli ise yıkama öncesi 4 kaşık sofra tuzunu çözdürdüğünüz 5 litre sıcak suyun içinde en az 5 saat beklemelidir. Perdelerinizi, makinenizin hassas ayarında, klor içermeyen profesyonel bir beyazlatıcı ilave ederek, 30-40 derece arasında yıkayın. Ayrıca tül perdenizi özel bir yıkama çantasının içine yerleştirerek makinede yıkanabilirsiniz. Yıkama tamamlandıktan sonra daha beyaz bir tül perde için, perdenizi 2-3 kaşık yemek sodası eklenmiş ve çözülmüş soğuk su ile durulayın. Durulamadan sonra tül perdenizi sıkmamalısınız ve ıslak bir şekilde asarak kurutmalısınız.

Tül Pedeleri Tuz İle Beyazlatma
Tül Pedeleri Tuz İle Beyazlatma

Sararmış tül perdeleri tuz kullanarak nasıl beyazlatırsınız?

Öncelikle tül perdelerinizden tozları dikkatlice silkeleyerek uzaklaştırın. Sonrasında çamaşır tozu içeren ılık bir suyun içerisinde birkaç saat bekletin. Daha sonra nazik bir şekilde suyun sıkın ve temiz bir kabın içerisine koyun. Bir bardak tuzu iki buçuk litre sıcak suda çözün ve tuzlu suyun 35-45 dereceye kadar ılımasını bekleyin. Tül perdenizin her yerinin suyun içerisinde ıslandığından emin olun. Tuzlu suyun içerisinde bir gece bekletin ve sabah yıkayın. Yıkadıktan sonra tül perdenizin nasıl bembeyaz ve parlak olduğunu göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Tül Perdeleri Nişasta İle Bayazlatma
Tül Perdeleri Nişasta İle Bayazlatma

Tül Perdeleri Nişasta İle Beyazlatma

Nişasta, tül perdelerinize sadece parlaklık değil aynı zamanda daha temiz bir görüntü verecek. Öncelikle, perdelerinizi 30-40 derece arasındaki bir sıcaklıkta, hassas program kullanarak çamaşır makinenizde yıkayın. Daha sonra 250 gram ılık suyla hazırladığınız karışımın içerisinde 5-10 dakika kadar bekletin. Bu işlemden sonra temiz suyla tül perdenizi durlayın. Perdelerinizi kuruttuğunuzda, tüllerinizin sadece sararmalardan kurtulduğunu ve bembeyaz olduğunu değil, aynı zamanda daha kolay ütülendiğini ve şekil aldığını göreceksiniz.

Evde uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biri de permanganik kullanmak.

Çok eski bir yöntem olan potasyum permanganat kullanmak, tül perdeleri beyazlatmak için kullanılan aslında en etkili yollardan birisidir. Az bir miktar potasyum permanganatı ve bir bardak çamaşır tozunu sıcak suyun içerisinde çözün. Önceden çamaşır makinenizde yıkanmış tül perdenizi bu karışımın içerisinde tamamen ıslatın. Su ılıyana kadar perdenizi bekletin. Son olarak perdenizi durulayın ve kurutun.

Tül Perde
Tül Perde

Bu yöntemlerin hepsinde en önemli dikkat edilecek husus, çok hassas olan tül perdelerinizi dikkatli ve nazik bir şekilde kullanmanız ve uyguladığınız bütün işlemleri nazik bir şekilde yapmanız olacaktır. Çünkü tüllerinizin beyazlığında zamanla mutlaka bir kaybolma meydana gelecektir. Tül perdeleri beyazlatmak kolay değildir ancak renk kaybını minimuma indirmek ve beyazlığını mümkün olduğunca korumak ise sizin elinizdedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir