İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ütü Kirecini Temizlemenin Doğal ve Pratik Yolları

Ütü kireci nasıl temizlenir? Doğal ve pratik yollar ile üte kireci temizlemek isteyenler aradıklarını bu yazımızda bulabilirler.

Ütüler evlerde en çok kullanılan pratik ev aletlerinden biridir ve ev hanımlarının hayatlarını kolaylaştıran en büyük yardımcılarındandır. Çok sık kullanılan buharlı ütülerde, her ne kadar dikkat edilse de zaman içerisinde kireçlenmeler oluşur ve bu durum ütü performansını düşürerek ütüye ayrılan zamanın artmasına sebep olur. Esasen kireçlenme olayı su kullanımından kaynaklanır ve bu olay su kullanılan bütün aletlerde meydana gelir. Kireçlenen ütülerin zamanla kıyafetlere beyaz/kahverengi lekeler verdiğini, ısı düşüklüğü ve az buhar verme sorunun yaşandığını görürsünüz. Sıklıkla karşılaşılan bu problem için en etkili çözüm önerilerinden bahsedeceğimiz bu yazıda kireçlenen ütü kirecini temizleme yöntemlerini bulacaksınız.

Ütünüzün kireçlenmesini önlemek için ilk dikkat edilecek nokta

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Kireçlenmenin asıl sebebinin ütünün içine koyduğunuz su olduğu için kullandığınız suyun kalitesi ve kireç miktarı konusunda dikkatli olmalısınız. Buharlı ütünüzün su haznesine doldurduğunuz su ne kadar sert ise, temizlemediğiniz durumda kireçlenme o kadar hızlı olacaktır. Kireçlerin hiç oluşmaması için hazır ütü sularını kullanabileceğiniz gibi, çeşme suyu kullanmak yerine kaynamış su veya hazır içme sularından da kullanabilirsiniz. Ütünüzün kireçlenmesini önlemek için bu konularda dikkatli olmalısınız. Kireçlenmiş ütünüzü temizlemek için evde uygulayabileceğiniz etkili ve pratik yöntemlere geçiyoruz. Ayrıca daha önceden yayınladığımız Ocak Gözlerini Temizleme konumuza da göz atabilirsiniz.

Ütü kireci nasıl temizlenir?

En etkili kireç temizleme yöntemi limon tuzu

blank

En sık uygulanan kireç temizleme yöntemlerinden biri limon tuzu kullanmaktır. Bir cezvenin içerisinde bir miktar limon tuzunu su ile kaynatın. Kaynayan suyu ütünün su haznesine dökün. Limon tuzlu suyu ütünün içerisinde yayın ve ütünüzü çalıştırın. İyice ısınan ütünün buhar düğmesine basarak buhar püskürtün. Limon tuzu asidik özelliği ile ütünüzün içindeki tüm kireçleri söküp atacaktır. Ütü tamamen soğuyunca temiz suyla durulayın ve çalkalayarak ütünüzün içini temizleyin. Çok etkili olan bu yöntem ile ütünüzdeki kireçlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Beyaz sirke ile ütü kirecini temizlemek

Beyaz Sirke

Doğal ve sağlıklı bir temizleyici olan beyaz sirke ile kireçlenen ütünüzü kolaylıkla temizleyebileceksiniz. Nasıl temizleneceğine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken önemli bir noktayı hatırlatmak gerekiyor. Ütü kirecini temizlemede sadece beyaz sirkeyi kullanmalısınız. Beyaz sirke dışındaki diğer bütün sirke türleri ütünüzün leke yapmasına sebep olur. Beyaz sirke ile temizleme işleminden sonra da durulama işlemini iyi yapmalısınız.

Temizleme işlemine başlarken öncelikle eşit miktarda su ve beyaz sirkeyi ütünüzün su haznesine doldurun. Ütünüz en yüksek sıcaklıkta ve iyice ısınmışken 4-5 defa buhar verme düğmesine basın.  Bu sırada ütünün içindeki kireçlerin döküldüğünü göreceksiniz. Sonrasında ütünün tamamen soğuması için bir saat kadar bekleyin ve sonra içerisindeki tüm sirkeyi dökün. Temiz su ile çalkalayın. İlk kullanımda öncelikle eski bir kumaş üzerinde deneme yapın ve daha sonra çamaşırlarınız için kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar
Ütünüzün kireçlerini sirke ruhu ile temizleyebilirsiniz

Sirke Ruhu

Ütü kirecini temizlemek için en etkili yöntemlerden biri de sirke ruhu kullanmaktır. Eşit miktarda su ve sirke ruhunu karıştırarak ütünün su haznesine dökün. Ütünüzü ısıtın ve temiz pamuklu bir beze sürün. Bezi ütüledikçe, bezin üzerinde biriken kirleri, ütünüzden çıkan siyah renkteki pislikleri göreceksiniz. Bu işlemi yaparken mutlaka bulunduğunuz ortamı iyice havalandırmalısınız. Sirke ruhu %10 oranında asetik asit içermektedir ve bunu solumak solunum yoluna zarar verir. Daha sonra ütünüzü fişten çekin ve pamuklu bez üzerinde ılımaya bırakın. Ütü tamamen soğuduğunda, kullanmadan önce temiz su ile mutlaka durulayın.

Ütünüzün performansını en üst düzeye çıkarmak ve ütünüzü daha uzun süre kullanmak için bu bahsettiğimiz ütü kirecini temizleme yöntemlerini belirli arlıklarla mutlaka uygulamalı ve kireç temizlemeyi ütü rutininiz haline getirmelisiniz.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir