İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapımı En Kolay Ekose Örgü Şal Modelleri

Ekose örgü ipleri dışında normal iplerle de yapabileceğiniz ekose örgü şal modellerini, şiş veya tığ ile örebilirsiniz. Herhangi bir şeyi örmeye başlamadan önce şiş mi tığ mı diye kararsız kalıyorsanız öncelikle ne öreceğinizi düşünün. Şiş; daha kalın ipler ile daha çok yelek gibi, kazak gibi, süveter gibi örgüler için daha uygundur. Tabi ki şiş ile merserize ipleri kullanarak oldukça ince şallar da örebilirsiniz. Ancak tığ örgüsü şiş örgüsüne göre çok daha ince olur, bunu unutmamak lazım. O yüzden dantel gibi oya gibi havlu kenarı gibi örgülerde tığ kullanılır. Şiş ile ince örgü örmek için ipin ince şişin biraz kalın olması lazım. Yoksa örgü çok sık ve sert olur.

Şişle ekose örgü örerken, ipin kalınlığına göre bir şiş seçmek lazım demiştik. 4- 4,5 numara şiş ortalama kalınlıktaki ekose şal modeli için gayet uygundur. Ekose örgü battaniye örmek isterseniz o zaman şişinizin de ipinizin de çok kalın olması gerekir. Örgü battaniyelerde tahta şişi en kalın yünlü ipler ile kullanıyoruz. Ekose örgü battaniye nasıl örülür konusunda detaylı bilgi almak isterseniz buraya bakabilirsiniz. Biz bu yazımızda ekose örgü şal modelleri nasıl yapılır konusunu anlatacağız.

İlk olarak ekose örgü nasıl yapılır sorusu ile başlayabiliriz. Ekose örgüyü yaparken renkleri ve sayıları doğru yerlerde kullanmak en önemlisi. Çünkü desenler ve dokular bu şekilde ortaya çıkıyor. Bir zincir bir sık iğne, bir zincir bir sık iğne olarak devam eden ilk sıradan sonra üste tam tersi örülüyor. Zincir üzerine sık iğne, sık iğne üzerine de zincir gelecek şekilde ayarlanıyor. Ekose örgü ipi de bu görünüme göre ayarlandığı için modelde kareler ortaya çıkıyor. Örgü şallar genelde üçgen şeklinde oluyor. En uç kısmından başlayarak her sırada birer motif artırabilirsiniz. Böylece ilerledikçe şalınız üçgen şeklini alır. İsterseniz en üst kısımdan başlayıp azaltarak da devam edebilirsiniz. Şalları böyle örsek de ekose örgü yelek modellerini daha farklı örmemiz gerekir. Örgü yelekler üç parça halinde örülüp en son birleştirili. Şallar, atkılar, bereler genelde tek parça halinde örülür. Derya Baykal’ın programlarında da gördüğümüz gibi bir çok farklı modeli aynı yöntemi izleyerek yapmak mümkün. Bugünkü konumuz olan ekose örgü ile şal yapımı videosunu aşağıdaki görebilir, detayları inceleyebilirsiniz.

Kolay ekose örgü şal modeli yapılışı:

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir