İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Örgü Şal Modelleri 2018

El yapımı örgü şal modelleri 2018 elisihobiler.com`da. Tığ işi ve şiş işi ile yapılan şal modelleri arasından beğendiğinizi inceleyerek yapabilirsiniz.

Bizim hanımlarımız örgüyle daha çocukken annelerinin, ninelerinin ellerinde tanışlardır ilk kez. Yani örtü onlar için hiçbir zaman yabancı değildir. Biraz büyüyen bir kızın eline şiş, tığ alması hiç zor olmaz bu sebeple. Örgü örmek hanımlarımızın en büyük zevki. Belki de örgü hanımlar için en eski hobilerden bir tanesi. Artık makinelerle örülen kıyafetler el emeğinin yerini almaya çalışsa da hiçbir zaman el yapımı örgüler fabrikasyon örgü kazak, yelek, ceket vb kıyafetlerinin yerlerini alamadılar. Örgü eskiden daha çok ev içinde giyilecek kıyafetler için kullanılırken artık çıkan birbirinden güzel ipliklerle bayanlar kendilerine dışarıda kullanabilecekleri üstlerinde,  boyunlarında gururla taşıyabilecekleri şık şallar ve kıyafetler yapabilmekteler.

Şal yapmak istiyorsanız daha önce paylaşmış olduğumuz Tunus işi şal yapılışı ve Bengovil Şal Yapılışı Resimli Anlatım konularına göz atabilirsiniz.

Havaların soğumasıyla beraber ilk aklımıza gelen şalımızı üzerimize almak olur. Şallar bizi aslında çoğu kez kalın giyinme zahmetinden kurtarırlar. Onlar sayesinde aniden soğuyan havalara karşı her daim tetikte olabiliriz. Soğuklarda yapmamız gereken sadece yumuşacık şalımızı omuzlarımıza almaktır. Bazen bu şallar sadece şıklık için de takılabilmekteler. Özellikle ince ipliklerle örülü şallar sadece şıklık amaçlı olarak kullanılabilmişlerdir. Bu narin şallar hanımlar için o kadar pratik olmuşlar ki kış düğünlerinde gelinlerimiz üşümesinler diye gelinliğin üzerine sadece bu şallar yakıştırılmışlardır. Bazen daha düğünden evvel gelinlik üzerine bu şalların beyazlarından ince ve narin iplikli olanlarından örülüp hazırlandığı görülmüştür. Bazen de çeyizlerine saklamışlardır genç kızlarımız şallarını. Ben öyle ince ince uğraşamam diyeler de kalın iplikleri kullanarak kendilerinde bir iki gün içinde şal örebilirler. El yapımı şallar ve örgü şallar hanımların vazgeçilmezi olmuşlar.

Örgü Şal Modelleri 2018

Eskiden daha çok bu şalları sırtlarda görürken artık boyunlarda hatta başlarda yeni örgü şal modelleri görebilmekteyiz. Selanik örgü, haroşa örgü, lastik örgü şal modellerini çift mille yapabileceğimiz gibi tığlarla da tırabzan, sık iğne, çakma sık iğne yaparak şallar örebilirsiniz. Şal örmenin kolay tarafı dümdüz örme şansımızın olması ve belli bir ölçü gerektirmemesi. İsterseniz çok geniş olmayan hafif örgü şal modelleri yapabilirsiniz. Yok ben çok iyi ısınmak istiyorum derseniz de bol ilmekle başlanan örgü şal örnekleri tam size göre. Resimlerden de yeni örgü şal modellerini inceleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir