İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Limon ile Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Çaydanlıktaki kireci temizleme için limon ve limon tuzu kullanabilirsiniz. Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir diyenlere kolay yöntemler.

Çaydanlıklarda sürekli kullanılan suların kireçli çeşme suyu olması nedeniyle, çaydanlıklarda belirli aralıklarla sürekli kireç birikir. Hem görüntü açısından hem de sağlık açısından iyi bir durum olmayan çaydanlıkların kireçlenmesi, düzenli olarak temizlemeyi gerektirir. Kireçleme arttıkça, çaydanlığın dibindeki kireç miktarı da sürekli çoğalır. Biriken kireç çayın bulanık bir görüntüye sahip olmasına neden olur ve çaydanlığın dibinde uzun süre birikirse de çözülmeye başlayarak çayınızın tadını dahi değiştirmeye başlar.

Çaydanlıktaki kireci temizlemenin çeşitli yolları vardır. Kireci temizlemek için marketlerden bulabileceğiniz kireç çözücüleri kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Çaydanlıkta kaynatılan suyu direk tüketeceğimizden, bu su sağlığımıza direk etki edecektir. Bu sebeple eğer kireç çözücü kullanacaksanız kesinlikle çok iyi bir şekilde durulama yapmalısınız ki çaydanlıkta herhangi bir kimyasal kalmasın. Marketlerden aldığınız kireç çözücüleri kullanırken en dikkat edilecek nokta; temizledikten sonra, çaydanlığınızı birkaç defa temiz su ile kaynatmalısınız ve sonrasında iyice durulayarak kireç çözücünün tamamen temizlendiğinden emin olmalısınız. Çaydanlıktaki kireci, evinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla temizleyebilmeniz mümkün. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

Limon tuzu kullanarak çaydanlıktaki kireçleri temizleme

Limon Tuzu İle Çaydanlık Kireci Temizleme

Limon tuzu en etkili yöntemlerden biridir. Çaydanlıktaki kireci çözmek için; öncelikle iki yemek kaşığı limon tuzunu çaydanlığın içine koyun ve üzerine çaydanlığın alacağı kadar su ekleyin. Daha sonra bu suyu yüksek ateşe 5-10 dakika kaynatın. Eğer çaydanlıkta çok kireç birikmişse bir saate kadar kaynatabilirsiniz. Limon tuzunun etkisiyle, çaydanlık dibindeki kireç tortusu çözülecektir. Kaynayan suyu boşaltın ve bol su ile durulayın. Çaydanlığınız tamamen kireçlerden temizlenmiş pırıl pırıl olacaktır.
Ütü Kirecini Temizleme yazımızda limon tuzu kullanarak ütü kirecini temizleme yöntemlerini paylaşmıştık.

Çaydanlıktaki kireci limon ve karbonat ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz

Çaydanlık Limon

Bir diğer etkili ve kolay uygulanabilir yöntem ise limon ve karbonat ile yapılan temizleme yöntemidir. Bunun için öncelikle çayanlık altını yarısına kadar su ile doldurun. Daha sonra bir limonu 4 veya 5 parçaya bölerek suyun içine atın. Sonra bu suyu kaynatmaya başlayın ve çaydanlığın dibindeki kireçlerin çözüldüğünü görene kadar kaynatmaya devam edin. Kaynattıktan sonra bu suyu dökün. Bir limon kabuğunun içine biraz karbonat dökün ve ovalayarak kireçleri tamamen çıkartın. Daha sonra bol su ile durulayın. Çaydanlığınızın iç yüzeyinin parladığını göreceksiniz.

En etkili kireç temizleme yöntemlerinden biri de sirke ve karbonat

Dibi kireç tutmuş çaydanlığınızın içerisine, kireçli kısmı geçecek kadar sirke doldurun. Çaydanlığınızı bu şekilde içi sirke dolu halde bir gece bekletin. Ertesi gün çaydanlığın içerisinde bir miktar sirke kalacak kadar, geri kalan sirkeyi dökün. Çaydanlıktaki sirkenin üzerine bir yemek kaşığı karbonat ekleyerek birkaç dakika bekleyin. Ardından bulaşık süngeriyle ya da bir plastik fırçayla ovalayın ve kireçli çaydanlık içini temizleyin. Kolaylıkla temizlendiğini göreceksiniz. İlk günkü gibi parlak bir çaydanlık elde etmiş olacaksınız.

Tuz ve sirke ile çaydanlıktaki kireci temizleme

Bir bardağın içerisinde; bir çay bardağı sirke ile bir yemek kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışımı çaydanlığın içine koyun ve 10-15 dakika kadar bekletin. Ardından çaydanlığın içini bulaşık süngeriyle ovalayarak içerisindeki kireçleri temizleyin. Temizledikten sonra bol su ile durulayın.

Etkili bir yöntem olarak patates kabukları

Patates kabukları çaydanlığın dibinde oluşan kireçleri temizlemede kullanılabilir. Soyulmuş patates kabuklarını çaydanlığın içine koyun. Üzerini bir miktar su ile doldurun. Daha sonra kaynatmaya başlayın. Yarım saat kadar kaynatın ve sonunda çaydanlığın dibindeki tortunun tamamen temizlendiğini görürsünüz. Daha sonra sol su ile durulayın. İlk günkü gibi parlak bir çaydanlık altı elde edeceksiniz.

Kararan Çaydanlık İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir? yazısında kararmış çaydanlıkları temizleme yöntemlerini paylaştık.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir