İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çeyizlik Dantelli Seccade Modelleri

Çeyiz bohçaları için fransız dantelli seccade modelleri, güpürlü seccade modelleri ve dantel seccade modelleri paylaştık.

Gücünü imandan alan milletimiz namazının seccadesine de ayrı bir kıymet vermiş. Üstün körü bir bez parçasıyla geçiştirmemiş alın süreceği seccadeleri. Her namazda gözlerin iliştiği secdelere en güzel modeller nakşedilmişler. Gelin adayları damat bohçalarına en güzel seccadeleri hazırlamışlar. Renk renk etaminlere işlenen motiflerle süslenmiş bazen seccadeler, bazen de kanaviçelerle, narin dantellerle, renkli fistolarla süslenmişler. Şimdilerde saten kumaşların üzerine işlenen nakışlarla dantellerle yapılan seccadeler de çok moda. Bu seccadeler içlerine ince bir elyaf kumaş koyularak daha kullanışlı ve güzel görünümlü bir hale getirilmişler. Bu elyaf,  özellikle kışın seccadelerin sıcacık olması sağlamakta.

Etamin seven hanımlar etamin seccade modelleri sitemizde bulunuyor.

Dantelli Seccadeler

Son yıllarda en popüler seccade süsleme yöntemlerinden bir tanesi de yukarıda zikrettiğimiz gibi dantelli seccadeler. Bayanlar özellikle eskiden örüp bir kenara koydukları ama artık çok fazla kullanımı kalmayan masa örtüsü, salon takımı gibi dantellerini seccade süslemede kullanarak değerlendirmekteler. Kullanım alanları bulamadıkları, atmaya da kıyamadıkları bu kıymetli dantel takımı parçalarını gönül rahatlığıyla seccadelerinin kenarlarında, secde yerlerinde, ayakuçlarında kullanarak değerlendirmişler. Hatta bu dantellerden seccadelerinin uç kısımlarına da geçirdikleri olmuş. Özellikle saten kumaş üzerine aplike edilen danteller seccadelere büyük bir şıklık ve ağır bir görünüm kazandırmış. Daha renkli şeyleri sevenler ise renkli dantellerini de seccadelerini süslemek için kullanmışlar. Bazen kullanılmayan bir kenara itilmiş havlu kenarları bile seccadeleri süslemek için iyi birer örnek olmuşlar.

Dantelli Seccade Örnekleri

Dantelli Seccade Modelleri

Çiçek motifleri bazen parçalı bazen birkaç motif yan yana getirilerek oluşturulan şekillerle seccadelerin kenarlarında, köşelerinde, ortalarında yerleri almışlar. Bol dantel seven hanımlar için de boydan boya dantelle kaplı seccade örneklerine rastlamak mümkün. Ancak belirtmeden geçmeyelim bunların kullanımı biraz daha özen istemekte. Bu dantelli seccade örneklerinin yıkanmasına ve yıkama sonrası tam kurumadan nemli bir şekilde ütülenmesine özen göstertirsek bu seccadeleri örneklerini yıpratmadan, renklerini soldurmadan beyaz dantelleri karartmadan yıllar boyu gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Dantelli namazlık da olur muymuş diyenlere en azından ellerinde kalan dantellerle kendilerine yada sevdiklerine bir dantelli seccade yapmalarını tavsiye ederiz. Ortaya çıkan eser karşısında kendilerinin de beklentilerinin üzerinde bir sonuç alacakları kesin. Gelin bu güzel seccade örneklerini birlikte görelim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir