İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dibi Tutan Yanmış Tencere Nasıl Parlatılır ve Temizlenir?

Dibi tutan yanmış tencere nasıl temizlenir? Dini tutmuş tencerenizi temizlemek ve partlatmak istiyorsanız paylaştığımız faydalı bilgilere göz atabilirsiniz.

Dibi tutan yanmış tencereleri elde normal yöntemler kullanarak temizlemek neredeyse imkansızdır, ayrıca bulaşık makinesinde de istenildiği gibi temizlenmeyecektir. Bu sebeple dibi tutan yanmış tencereleri temizlemek için; yanmış tencerenizin türüne göre dikkatlice uygulamanız gereken bazı yöntemler vardır. Doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde tencereniz eski görüntüsüne sahip olabilir. Dikkat edilecek ilk şey; temizleyeceğiniz tencere eğer çelik tencere ise ovma teli kullanabilirsiniz ancak teflon, granit veya seramik ise kesinlikle ovma teli kullanmamalısınız. Bunun yanında tencerenizin hangi malzemeden yapıldığına ve içerisinde nasıl bir yanık olduğuna bağlı olarak belirteceğimiz temizleme yöntemlerinden en uygun olanı uygulamalısınız.

blank

Mutfağınızda yemek yaptıkça kirlenecek bir çok alan vardır. Ocak Gözlerini Temizleme yazımızda da ocakları temizlemek için faydalı bilgiler yayınlamıştık. Mutfak Dolaplarındaki Yağ Lekelerini Temizleme yazısında ise yemek yaparken sıçrayan yağların kirletmiş olduğu mutfak dolaplarını kolaylıkla temizleyebilmeniz için ip uçları paylaştık.

Her türlü tencere çeşidinde ve yemek yanığında kullanılabilecek yöntemler

Eğere tencerenizin dibinde kalın bir yanık tabakası oluşmuşsa, yanık kısmı tamamen geçecek kadar tencerenize su ekleyin. Üzerine bir tane tablet bulaşık makinesi deterjanı veya 2 çorba kaşığı toz çamaşır deterjanı ekleyin ve ardından 10 dakika boyunca ocakta kaynatın. Kaynadıktan sonra bu şekilde en az 2-3 saat kadar beklemelidir, eğer vaktiniz varsa 1 gece boyunca da bekletebilirsiniz. Daha sonra bir spatula ile kenarından oynattığınızda, yanık tabakasının tabaka halinde kalktığını göreceksiniz.

Dibi hafif yanmış tava ve tencereleri temizleme

Dibi tutan tencerenizin öncelikle bir tahta kaşıkla çıkarılabilecek yanıkları hemen çıkarın. Ardından tamamen soğumasını bekleyin ve yeterince soğuduktan sonra tencereye 1 su bardağı kadar karbonat ekleyin. Üzerini, bütün yanık kısmı kapatacak kadar su ile doldurun ve tencerenin kapağını kapatın. En az 5-6 saat kadar bu şekilde bekletin. Bekledikten sonra tahta bir spatula ile yanıkları kazıyın ve kalan artıkları bulaşık süngeri ile ovarak temizleyin.

Çelik tencereleri ve tavaları temizleme yöntemleri

Çelik tencerenizin yanmış kısmını tamamen geçecek kadar sirke ekleyin. Ardından üzerine 2 çay kaşığı karbonat ve bir miktar da su ekleyerek kaynatın. Tencerenin dibindeki yanmış yemekler kaynadıkça çözülüp çıkmaya başlayacaktır. Daha sonra içindeki suyu tamamen boşaltın ve elinizde bulaşık deterjanı ile yıkayın. Eğer yanıklar çok fazlaysa ve kaynadıktan sonra da tamamen çıkmamışsa, kaynadıktan sonra tencerenizi o suyun içerisinde bir gece bekletin ve ardından yine elinizde bulaşık deterjanı ile yıkayın.

Bir diğer yöntem ise, öncelikle dibi tutmuş çelik tencerenizin içini yanık kısmını geçecek kadar sirke ile doldurun ve kapağını kapatın. Daha sonra bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün sıcak su ve bulaşık süngeri ile ovalayarak temizleyin.

Dibi tutan yanmış dökme demir tencereleri temizleme

Dökme demir tencere tamamen soğumadan, tencereye 1 litre sıcak su ekleyin. Ardından 1 çorba kaşığı toz çamaşır deterjanını da suya ekleyerek orta ateşli bir ocakta 2-3 dakika kadar kaynatın. Kaynatmadan sonra içerisindeki suyu tamamen boşaltın. Sonrasında elinizde, bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeri kullanarak yıkayın.

Emaye kaplı döküm demir tencereler nasıl parlatılır

Tencerenin tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra tencereye bol miktarda sıvı deterjan dökün. Tencereyi tamamen sıcak su ile doldurun, biraz köpürterek ağzını kapatın. Bu şekilde bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün bulaşık süngeriyle ovalayarak yanıkları çıkartın.

Bir diğer yöntem ise tuz ve limon suyu kullanılarak uygulanabilir. Bunun için 1 ölçü tuz ile 2 ölçü limon suyunu karıştırın ve yarım saat kadar bekleyim bulaşık süngeriyle ovalayarak yanıkları çıkartın.

Dibi tutan yanmış tencerelerinizi temizlerken dikkat edeceğiniz ilk konu tencerenizin türüdür. Çelik ve döküm tencerelerde bulaşık teli gibi sert malzemeler ve deterjanlar kullanabilirsiniz ancak alüminyum veya teflon tencere ve tavalarınızı temizlerken süngerleri tercih etmelisiniz. Ayrıca teflon veya alüminyum tencerenizin dibini kazıyarak temizlemektense bahsettiğimiz gibi öncelikle yanığı yumuşatıp sonra süngerle ovalayarak temizlemelisiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir