İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evde Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır Videolu Tarifi

Evde kaşar peyniri yapılışı sanıldığı kadar zor bir işlem değildir ve kolaylıkla edinilecek malzemelerle evinizde kaşar peynirinizi kendiniz yapabilirsiniz. Birçok kahvaltılık çeşitlerinde tükettiğimiz, tost ve pizza gibi yiyeceklerin yapımında çokça kullanılan kaşar peynirini evinizde kendiniz yapmanız daha hijyenik olacaktır. Ayrıca içerisinde nelerin olduğunu bildiğiniz, zararlı kimyasallar içermeyen daha sağlıklı bir kaşar peyniri elde etmiş olacaksınız.

Genel olarak iki farklı şekilde evinizde kaşar peyniri yapmanız mümkün. Pastörize olmamış sütten yapabileceğiniz gibi pastörize edilmiş sütten de kaşar peynirinizi yapabilirsiniz. Ancak her iki durumda da sütü mandıralardan ya da süt satan satıcılardan çiğ olarak almanız gerekecektir. Pastörize edilmiş süt kullanmak istiyorsanız aldığınız sütü kendiniz pastörize etmeniz gerekmektedir. Pastörize işleminde çiğ sütü, 73-75 dereceye getirip 15 saniye bekleyip hızla soğutarak ya da 63-65 dereceye getirip yarım saat bekletip sonra hızla soğutarak pastörize işlemini uygulayabilirsiniz. Evde kaşar peyniri yapmanın püf noktalarını anlatacağımız bu yazıda kullanılacak malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kaşar Peyniri

Malzemeler

10 litre çiğ inek sütü

Bir çorba kaşığı (yaklaşık 2-3 ml) peynir mayası

2 çorba kaşığı ev yoğurdu

5 litre su

2 su bardağı tuz

Gıda termometresi

Pastörize edilmemiş sütten kaşar peyniri yapımı

Öncelikle çiğ sütü bir tencere içerisinde, ocakta ısıtın. İhtiyacınız olan sıcaklık 34-37 derece arasıdır. Isındıktan sonra sütü ocaktan alın ve iki çorba kaşığı ev yoğurdunu sütün içine ilave ederek karıştırın. Ardından bir çorba kaşığı peynir mayasını da ekleyin ve sütü iyice karıştırın. Sütün bulunduğu tencerenin kapağını hava almayacak şekilde kapatın ve ısının kaybolmaması için bir örtüyle iyice sarın. Yaklaşık olarak 1-2 saat mayalanmaya bırakın. Mayalanmanın tamamlanıp tamamlanmadığını tencerenin içerisinde süt kesiklerini elinizle kontrol ederek anlayabilirsiniz. Mayalanmaya bıraktığınız süt sertleşmiş ve parmağınıza yapışmıyorsa mayalanma tamamlanmış demektir. Bu şekildeki mayalanmış süte teleme denmektedir. Mayalanmış süt eğer elinize yapışıyorsa da henüz bir sonraki aşamaya geçmek için erkendir.

Telemenin suyunu iyice bırakması gerekmektedir. Bu sebeple bir bıçak yardımıyla telemeyi tencere içerisinde kare şeklinde kesin. Bunun için peynir bıçakları kullanabilirsiniz. Ancak normal bir bıçak da işinizi görecektir. Yarım saat kadar bu şekilde beklediğinizde teleme iyice suyunu salacaktır. Daha sonra altında süzgeç olan bir süzme torbasına suyuyla birlikte telemeyi tamamen boşaltın. Suyunu süzmesi için bir süre bekletin ve bu durumdayken üzerine bir ağırlık koyarsanız iyice suyunun çıkmasını sağlayabilirsiniz. İki-üç saat kadar suyunun çıkmasını bekleyin.

Daha sonra kalıplaşmış telemeyi torbadan çıkartarak parçalara ayırın. Evde kaşar peyniri yapmak için telemenin sıcak suda yumuşatılması gerekir. Daha kolay bir şekilde yumuşatmak için parçalara ayırdığınız telemeyi rendeleyebilirsiniz, mikserde çekebilir ya da bıçak yardımıyla 1×1 küpler olacak şekilde doğrayabilirsiniz.

Farklı bir tencerede 5 litre suyu, içerisine iki su bardağı tuz ekleyerek karıştırın ve ocakta 75-80 dereceye kadar ısıtın. Suyun kaynamamasına dikkat edin. Suyun içerisine bir süzgeci batırın ve parçalara ayrılmış telemeyi ekleyerek tahta bir kaşıkla sürekli ezin ve eriyen telemelerin birbirine geçmesini sağlayın. Bu işlemle birlikte, başta pastörize edilmemiş süt kullandığınızdan, pastörize işlemini bu aşamada uygulamış oluyorsunuz. Birkaç dakika süren bu işlemden sonra eriyerek top haline gelmiş telemeyi süzgeçten alıp düz bir zemin üzerinde bir süre yoğurun. Böylece içerisindeki suyu iyice uzaklaştırmış olacaksınız.

Evde Kaşar Peyniri Yapılışı Videolu Anlatım

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir