İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır?

Hücre modeli proje ödevi nasıl yapılır? İşte sizlere bu sorunun cevabını hücre modeli yapılışı detaylı anlatımlı ile sitemizde paylaştık.

Okulda öğretmeninizin vermiş olduğu proje ödevi olan hayvan hücresi yapılışını evde yapacağınız zaman çok fazla zorlanmamanız için sizlere mükemmel bir fikir vereceğiz. Kek ile hücre modeli yapabilirsiniz. Yapacağınız keki okula götürüp hem proje ödevinizi tamamlamış olursunuz. Hemde bunu afiyetle yiyebilirsiniz.

Eğer hücre modeli yapılışı için gereken bir projeniz varsa bu neden öğretmeniniz ve arkadaşlarınızın lezzetle yiyebileceği bir kek olmasınki! Hayvan hücreniz için bir keki kolaylıkla kullanabilirsiniz. Üzerine biraz krema ve renkli şekerler ekleyerek hayvan hücrenizi  elde edebilirsiniz.

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 1

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Yuvarlak kek
  • Çeşitli renklerde pasta kreması
  • Renkli pasta süsleri (sprinkles şeker olarak da geçiyor)
  • Şekerler

Hücre Modeli Yapılışı

İşe hücreye şekil verecek olan yuvarlak kekimizle başlıyoruz.Beyaz yada sarı kek bu işte çok iyi olacaktır. İstediğiniz kremayı seçin ancak açık renk hücrenizin detaylarını daha iyi gösterecektir.

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 2

Çekirdek ve çekirdekçik ekleyin. Bunun içinse krema renginizden farklı bir renk kullanın. Örneğin,kekinizin kreması açık morsa,çekirdeğini göstermek için açık mavi kremayı kullanabilirsiniz. Kremanızı dairesel hareketlerle hücre merkezinin yanına sürün, hatta şeklinizi koruyabilmek için etrafına kremayla şerit çekebilirsiniz. Çekirdekçik için ise mavi pasta süslerini küçük bir çember oluşturacak şekilde çekirdeğinizin içine dizin.

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 3

Tanecikli endoplazmik retikulum ekleyin. Bunun için siyah pasta süsleri işimizi görecektir. Pasta süslerini çekirdeğinizin iki yanınına eğri şeritler olacak şekilde sıralayın. Her iki tarafa da beş tane eğri yapın.

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 4

Düz endoplazmik retikulum ekleyin. Düz endoplazmik retikulum, tanecikli endoplazmik retikulumdan daha ilerde yer almalı. Düz endoplazmik retikulum elde etmek için ise çikolatalı krema şeritleri oldukça iyi olacaktır!

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 5

Lizozom, peroksizom (mikrocisimcik) ve salgı kesecikleri ekleyin. Bunların hepsi yuvarlak şekillerdir. Bu yüzden küçük yuvarlak şekerler burada kullanılabilir. Üç  yada dört tane şekeri küme halinde yerleştirin. Her bir hücresel bileşen için farklı renkler kullanın. Örneğin; sarı renk peroksizomlar içinken, mor renk salgı kesecikleri ve kırmızı renk ise lizozom için olabilir.

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 6

Mikrotübüller ve iplikçikler (filamentler) ekleyin. Mikrotübüller hücre içinde ince küçük borulardır.  Bunun için aynı renkteki dikdörtgen pasta süslerini kullanabilirsiniz, sarı gibi. Hücrenin içine küçük kümecikler halinde serpin.  İplikçikler ise  hücre kenarını çevirirler, bu yüzden fotoğraftaki gibi bir şekeri kekinizde kenarlık olarak kullanabilirsiniz. Bu şeker yerine kekinizin kenarına kremayla ince bir şerit çeker bu şekli de verebilirsiniz.

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 7

Mitokondri ekleyin. Bunlar benekli şekerlere benzerler. O yüzden eğer bulursanız hücrenizin ortasına bir kaç tane koyabilirsiniz. Eğer benekli şeker bulamazsanız, düz bir tane alın. Farklı bir renkte krema yardımıyla üzerine noktalar yada çizgiler serpiştirin. Bu şekilde de kullabilirsiniz.

Hücre kekiniz şimdi tamamlandı ve oldukça lezzetli!

Hücre Modeli Proje Ödevi Nasıl Yapılır? 8

İpucu:

Kekinizi tamamladıktan sonra bir kağıda çizin. Böylelikle dahil ettiğiniz tüm elemanları güzelce etiketleyebilirsiniz!

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir