İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutfağınızda Bulunan Malzemelerle Geniş Cilt Gözeneklerini Küçültebilirsiniz

Piyasada var olan cilt sıkılaştırıcı kremler veya maskeler cildinizde ki büyüyen gözenekleri azaltmaya yarayabilir. Cildinizde ki sorunların tedavi edilmesi için piyasada satışa sunulmuş çok sayıda ticari ürün bulunmaktadır. Fakat bunların içeriğinde zararlı birçok kimyasal bulunduğu gibi piyasa değeri de oldukça pahalıdır. Bu kimyasal içerikler yerine evde yapacağınız doğal ilaçları kullanarak daha sağlıklı ciltlere kavuşabilirsiniz. Ev yapımı maskeler için kullanılabilecek en iyi malzeme kabartma tozudur.

Macun yapımı

2 çorba kaşığı kabartma tozunu az suyla karıştırarak macun haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 15 dk beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Bu macunun yanı sıra büyük gözeneklerinizin azalmasını sağlayacak ve oldukça etkili bir diğer ilacı evinizde bulunan iki- üç malzeme ile yaparak uyguladıktan kısa süre sonra etkilerini görebilirsiniz.

Limon suyu ve yumurta beyazı ile yapılan maske

Birkaç damla limon suyu ve iki yumurta akını karıştırarak maskenizi hazır hale getirebilirsiniz. Maskenizi hazırladıktan sonra yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra soğuk su yardımıyla yıkayın. Bu maske ciltte ki gözeneklerinizi sıkılaştırarak aşırı yağ ve ölü hücrelerin yok edilmesini sağlamaktadır.

Kireç suyu ve badem

Bir kap içerisine az miktarda su dökerek üzerine birkaç badem yerleştirin. Bademler sabaha kadar ıslansın. Ertesi sabah ıslanan bademleri macunu hazırlamak için ezin. İçerisine bir çay kaşığı karbonat ekleyerek güzelce karıştırın. Hazır olan macununuzu yüzünüze uygulayarak yarım saat bekletin ve soğuk su ile durulayın.

Limon ve domates ile yapılan maske

Domates suyu ile 2-4 damla limon suyunu karıştırın. Karışımı pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Limon suyu cildin aşırı yağının giderilmesini sağlar. Domates ise sıkıştırıcı görevi görür. Hazırlamış olduğunuz maskede gözeneklerinizin kapanmasını sağlayacak ve sıkılaştıracaktır.

Limon, salatalık ve gül kaynağı

Salatalığı soyup püre haline getirin. İçerisine bir çay kaşığı gül suyu ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Hazırladığınız karışımı bir bez üzerine döşeyerek katlayıp yüzünüze uygulayın. Biraz beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Ananas suyu ve limon

Bir bardak ananas suyu ve yarım bardak limon suyunu birleştirin. Karışımı temiz bir bez yardımı ile yüzünüzü uygulayın ve biraz beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Ananas içerisinde cildi sıkılaştırmaya yarayan ve cildi temizleyen enzimler bulunmaktadır. Limon suyu içinde bulunan asit cilt üzerinde güçlü bir sıkılaştırıcı etki göstermektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir