İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tel Kırma El İşi Modelleri

Tel kırma tekniği ile gelin duvağı, yüz örtüsü, kına örtüsü, bel kuşağı, masa örtüleri, seccadeler ve daha bir çok el işlerini süsleyebilirsiniz.

Ülkemizde Bartın ilinden çıkan bu el işi sanatı diğer illerde de kullanılmaktadır. Bartınlı bayanların en çok tercih ettiği el işlerinden olan tel kırma Bartın işi olarak da adlandırılmaktadır.Bartın bölgesinde yöresel kumaşlarda daha fazla kullanılan bu yöntemi sizlerde kullanabilirsiniz. Bartında evlenecek olan genç kızların çeyizlerinde mutlaka bulunması gereken işlerdendir. Tel kırma sanatı ile kumaşlar üzerine desenler yapılarak süsleniyor.

Tel kırma ile bir çok alanda süslemeler yapabilirsiniz. Farklı bir el sanatı olan tel kırma işleri uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Eskisi gibi pek fazla önemi kalmasa da hala anadoluda bir çok el işi üzerinde kullanılıyor. Anadolu kadınlarının tel kırma tekniği ile yapmış olduğu bir çok el işi bulunmaktadır. Diğer el işleri kadar önemi yok lakin hiç kullanılmıyor desek de yanlış olur. Düğünlerde gelin duvağı, kına örtüsü, bel kuşağı ve yüz örtüsü gibi işlerde kullanılıyor. Bunun yanında havlu, seccade ve masa örtüsü gibi el işlerinde de kullanılmaktadır. Yani hem masa örtüsünü süsleyebilir hemde gelin duvağını tel kurma yöntemi ile süsleyebilirsiniz.

Tel Kırma Modelleri

Bartın işi olarak da adlandırılan bu el işi ile yapılmış olan modelleri yukarıdan inceleyebilirsiniz. Farklı farklı desenleri bu yöntem ile kumaşların üzerine yapabilirsiniz. Yapılışı için tel ve bu iş için kullanılan özel bir iğne gereklidir. Uygun kumaş ve deseni seçip sizlerde süslemeler yapabilirsiniz.

2 Yorum

  1. nilgün aydın nilgün aydın 14 Eylül 2016

    Ellerinize sağlık. Tel kırma işi sabır isteyen bir uğraş.

    • Aslı Uslu Aslı Uslu 14 Eylül 2016

      Yapan biz değiliz ama yapan arkadaşların ellerine sağlık. Tüm el işleri gibi tel kırma işlemi de emek istiyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir