İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eski Kottan Pano Yapımı

Parçalanmış, eskimiş, artık giyemeyeceğiniz hale gelmiş eski kotunuzu nasıl değerlendirebilirsiniz? Elbette kot kumaşından yapılan pek çok el işi var, ancak bu makalemizde aklınıza gelmeyecek bir eşya ortaya çıkartacağız. Eski kotunuzdan muhteşem ve sıradışı bir pano yapabilirsiniz. Eski kotunuzun bir bölümünü alarak bundan nasıl yepyeni bir eşya ortaya çıkardığınızı görünce siz de bundan memnun olacaksınız.

  • Önce kotunuzun üst bel kısmını keserek işe başlayın. Çünkü bu kısım işimize yaramayacaktır. Sonra kotunuzun ön ceplerini içine alacak şekilde iki dikdörtgen kesin. Aynı şekilde kotunuzun arka ceplerini içine alacak şekilde iki dikdörtgen daha kesin.

Eski Kottan Pano Yapımı 1

  • Resimde göründüğü gibi dört eşit parça elde etmiş olmalısınız. Bu sırada kesim yaparken cep kısımlarına zarar vermediğinizden de emin olun.

Eski Kottan Pano Yapımı 2

  • Şimdi kesmiş olduğunuz dört parçayı masa üzerinde düzenli bir şekilde birleştirin. Arka cep ile ön cepler çapraz hizaya gelecek şekilde tasarlamanız çok daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Ardından parçaları birleştirdiğiniz kısımlardan bir kumaş yapıştırıcısı yardımıyla birbirine yapıştırın.

Eski Kottan Pano Yapımı 3

  • Kot panonuzu arkadan sabit bir yapı ile desteklemek için mukavva kullanabilirsiniz. Bunun için mukavvanızı panonuz ile uygun ölçüde kestikten sonra, birleştirdiğiniz kotunuzun arkasına yerleştirin ve kenarlardan içe doğru kıvırarak bu bölümleri yapıştırıcı ile mukavvaya yapıştırın.

Eski Kottan Pano Yapımı 4

  • Pano askılığınızı yapmak için kot kumaşınızdan bir şerit kesin ve bu şeridi panonuzun arkasındaki mukavvanın tepe kısmına yine kumaş yapıştırıcısı yardımıyla tutturun.

Eski Kottan Pano Yapımı 5

  • Sıra geldi panomuzun dekorasyonuna. Kumaş boya kalemi, guaj boya veya akrilik boyadan istediğiniz herhangi bir rengi kullanarak kotun üzerine yuvarlaklar çizin. Eğer düzgün bir yuvarlak çizmek istiyorsanız orta boy bir kapağın etrafından çizim yapmayı ve ardından içini boyamayı deneyebilirsiniz.

Eski Kottan Pano Yapımı 6

Eski Kottan Pano Yapımı 7

  • Kırtasiyeden satın aldığınız yapışkan notlardan birini yine yapıştırıcı yardımı ile kotunuzun üzerine resimde gördüğünüz gibi yapıştırın. Ancak kota iyice yapışması için en az yarım saat kurumaya bırakmanız gerekiyor.

Eski Kottan Pano Yapımı 9

  • Panonuzdaki geri kalan cep kısımlarına artık istediğiniz her türlü malzemeyi yerleştirebilirsiniz. Kalemler, silgiler, makas ve aklınıza gelecek her şey! Güle güle kullanın…

Eski Kottan Pano Yapımı 10

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir