İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eski Plastik Şişeleri Değerlendirme Fikirleri

        Evlerden en çok çıkan atık maddeler plastik şişelerdir: İçecek şişeleri, deterjan ve çamaşır suyu şişeleri gibi birçok plastik şişe atılır. Plastiğin doğada zor yok olduğu düşünülürse; bu fikirler sayesinde hem geri dönüşüme katkıda bulunabilir, hem de evinizde ihtiyacınız olan birçok objeyi elinizdeki malzemelerle yapmış olabilirsiniz.

Plastik Şişelerden Kozmetik Bardağı Yapımı

Evdeki plastik içecek şişelerini, içine makyaj malzemelerinizi ya da diş fırçalarınızı koyacağınız dekoratif bardaklar elde edebilirsiniz. Bunun için özellikle renkli içecek petlerini tercih etmenizi öneririz. Bıçak yardımıyla düzgün bir şekilde keseceğiniz pet şişeyi, en az ayara getirdiğiniz ütünün altına birkaç saniye bastırın ve pütürlü yüzeylerin düzleşmesini sağlayın.

Plastik Şişelerden Kozmetik Bardağı Yapımı

 

Aynı yöntemle çocuklarınız için rengarenk kalemlikler de elde edebilirsiniz. Bunun için eski kapaklar, plastik renkli bantlar ya da hobi malzemeleri satan yerlerde bulabileceğiniz aparatları kullanabilirsiniz.

Plastik Şişelerden Kozmetik Bardağı Yapımı 2

 

Pet Şişelerden Saksı Yapımı

Büyük bir pet şişeyi 4/3 oranında, yarısından biraz daha uzun şekilde kesin. Kestiğiniz şişenin üst kısmına bir ayıcık şablonu çıkarıp koyun ve etrafını çizdikten sonra işaretli yerlerden şişeyi düzgünce kesin. Amaç 3 numaralı görseldeki formu oluşturmak. Son olarak pet şişeyi ve hayvan şekillerini boyayın. Saksınızı dilerseniz masa üstü saksısı, dilerseniz iki kenarına delik açıp ip geçirerek tavan saksısı olarak kullanabilirsiniz.

Pet Şişelerden Saksı Yapımı

 

Plastik Şişelerden Takı Organizeri Yapımı

Bu fikir için 4 adet şişe biriktirmeniz gerekiyor. Şişelerin taban kısımlarını görseldeki gibi kesin. Kestiğiniz taban parçalarının tam ortalarını delin. Son olarak dilerseniz hobi marketlerden alacağınız, dilerseniz evdeki eski kek standlarınızın metallerini alarak bu parçaların merkezdeki deliklerine monte edin ve 4 katlı organizerinizi oluşturun.

Plastik Şişelerden Takı Organizeri Yapımı

 

Plastik Şişelerden Oyuncak Yapımı

Bir çocuk etkinliği olarak gerçekleştirebileceğiniz bu fikir için evdeki renkli ve büyük deterjan şişelerini kullanmanız daha iyi olacaktır. (İlk önce şişeleri iyice temizlemeyi ihmal etmeyin.) Evde bulduğunuz düğmeler, karton ya da kumaş parçaları, tüyler, boncuklar gibi her türlü malzemeyi kullanarak hayalinizdeki hayvanları yapabilirsiniz.

Plastik Şişelerden Oyuncak Yapımı

 

Plastik Şişeden Hediye Kutusu Yapımı

Bir plastik şişeyi görseldeki adımları izleyerek kesin. Kesme işlemi biraz zor olabilir; şekillerin düzgün çıkmasına dikkat edin. Ardından dilediğiniz hediyeyi içine koyarak yaprak formunda kestiğiniz üst kısımlarını tek tek, üst üste gelecek şekilde katlayın. Son olarak bir kurdele yardımıyla tasarımınızı bağlayın.

Plastik Şişeden Hediye Kutusu Yapımı

 

Plastik Deterjan Şişesinden Oyuncak Ev Yapımı

Bitmiş bir deterjan şişesini temizledikten sonra, görselde gördüğünüz gibi tek tarafını geniş bir kapı formunda kesin. Ardından pencereler için dilediğiniz gibi delikler açın. Pencere deliklerini açarken, sadece üç kenarını kestiğiniz pencerenin taban kısmını kesip ayırmayın ve düz bir şekle getirerek duvara monte edilmiş bir masa görünümü verin. Dilediğiniz gibi süsleyin.

Plastik Deterjan Şişesinden Oyuncak Ev Yapımı

 

Plastik şişeler çok farklı şekillerde kullanılabilir. Litrelik süt ya da ayranların koyulduğu plastik şişelerin taban kısmının bir kenarını görseldeki gibi keserek çocuklarınızın boya kalemlerini koyabilirsiniz. Dilerseniz düz bir şekilde kestiğiniz 2-3 litrelik şişeleri bahçe çiçekleriniz için saksı yapabilirsiniz. Hatta bir kenarına kapı açtığınız şişeleri ağaçlara takıp, içine kuş yemi koyarak kuş evine bile dönüştürebilirsiniz.

Pet Şişelerden Farklı Geri Dönüşümler

 

Bu fikirlerden arta kalan şişelerin ağız kısımlarını keserek uçlarından birbirine yapıştırabilir, mumlarınız için basit bir şamdan oluşturabilirsiniz. Yine ağız kısmına yakın bir yerinden kestiğiniz şişeleri birbirine yapıştırarak gazetelik yapabilirsiniz. Rengarenk boyadığınız şişeleri çocuklarınızın eğlenerek oynayacakları bir bowling setine dönüştürebilirsiniz.

Pet Şişelerden Farklı Geri Dönüşümler 2

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir