Hobiler

Eski Zaman Dantel Modelleri

Eski Zaman Dantel Modelleri

1955 yılından başlayıp günümüze kadar yapılmış olan eski nostalji dantel modelleri bir araya geldi. Tamı tamına 40 adet dantel modellerine ulaşabilirsiniz.

1955 yılından beri yapılmış olan dantel modelleri aarsından seçmiş olduğumuz en güzel dantelleri sizler için sitemizde paylaştık. Nostalji sevenlerin çok beğeneceği bu dantellerin hepsi el işidir. Eskiden bu danteller ile tepsiler, sehpalar, masalar, odalar, vitrinler süsleniyormuş. Havlu kenarlarına tığ işi ile yapılan danteller de bu arşivde bulunuyor.

Arşivimizde hanımların yapmış oldukları 45 yıllık danteller bulunuyor. 1955 yılından günümüzde 62 yıl geçmesine rağmen henüz daha bu danteller unutulmuş değil. Günümüzde de bunlara benzer danteller hala yapılmaktadır. Eskisi gibi fazla yapılmasada yapanlar var.

Eskiden el işi ile uğraşan bayan sayısı daha fazlaymış. Anadolu hanımları yapmış oldukları el işi danteller ile evlerini, çeyiz bohçalarını süslüyorlarmış. Dekoratif amaçlı olarak kullanılan danteller arasında sehpa örtüleri, masa örtüleri ve tepsi örtüleri de yer alıyor. Yuvarlak danteller, oval danteller ve kare danteller de şimdi olduğu gibi geçmişte daha fazla öneme sahipmiş.

Türk dantelinin önemi hiç bir zaman kaybolmamış 1955 yılı ile 2000 yılı arasında yapılmış olan danteller Türk Dantel Müzesinde paylaşılmış. Bizde paylaşılan bu dantellerden 40 adetini sitemize yükledik. Eski modayı bilin diye paylaştığımız bu dantellerin hepsi el emeğidir. Bayanların ince işçilikler ile yapmış olduğu dantellerin hepsi birbirinden güzel.

Eskiden de şimdi konsol dediğimiz sehpa dantelleri yapılıyormuş. Konsol Takımı Dantelleri sayfasındaki yeni modellere ve buradaki eski modellere bir göz atın.

Aşağıdaki dantel modellerini büyütmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz. İğne oyası ile yapılanları incelemek için ise dantel modelleri sayfasına göz bakabilirsiniz.

40 ADET ESKİ DANTEL MODELLERİ

Kaynak : http://www.turklacemuseum.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ