İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evde Sebze Fidesi Yetiştirme

Evde kendi sebzelerinizin fidelerini yetiştirebilirsiniz. Tohumlardan fideler elde edip daha sonra fideleri toprağa dikip sebze bahçesi hazırlayabilirsiniz.

Havaların ısınması ile beraber bahçe işleri de başladı. Hanımlar yaz aylarında tüketmek için bahçelerine sebzeler ekmeye yavaş yavaş başlıyor. Bu zaman bölgelere göre tabiki de farklılık gösteriyor. Havalar tam ısınınca ekilen sebze fideleri ile sebze bahçesi kuruluyor. Sebze fidelerine para vermeyip kendiniz istediğiniz sebze fidelerini elde edebilirsiniz.

Saksı, kola kutusu, yoğurt kutusu v.b kutuların içerisinde toprak koyup daha sonra hangi fidelerden istiyorsanız o sebzelerin tohumlarından ekebilirsiniz. Bu kutuları ışık alan kapalı bir yere koymanız gerekiyor. Çünkü hava soğuk ve buzlanma olursa tohumlar üşüyeceğinden fide elde edemeyeceksiniz.

Biber Fidesi

Biber Fidesi

Evde Sebze Fidesi Yetiştirme

Kutulara ekmiş olduğunuz tohumlar bir süre sonra yeşerecek ve fide haline gelecektir. Fideler biraz büyüdükten ve kendini toparladıktan sonra bahçede hazırlamış olduğunuz sebze tarlasına ekebilirsiniz. Örneğin salatalık, biber, patlıcan, domates gibi sebzelerin tohumlarından ekip fideler elde edebilirsiniz. Fideler olup büyüyünce sizde bunları alıp toprağa dikerek sebze bahçenizi hazırlayabilirsiniz. Tohumları havalar tam ısınmadan fidelerin toprağa ekildiği dönemden önce kutuların içerisine ekmeniz ve fide elde etmeniz gerekiyor. Çünkü tohumlar yeşerip fide haline gelene kadar havalar ısınacak ve fide ekme dönemi gelecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir