İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadife İpten Ev Botu Yapımı Anlatımlı

Kolay kadife bot modelleri, kış aylarında ayağınızdan hiç çıkarmak istemeyeceğiniz ev patikleridir. Yumuşacık ve ayağı sıcak tutan bir tarzı olan bu ev botlarını çeşitli iplerden örebilirsibniz. Biz bugün sizlere kadife ipten ev botu yapımını anlatacağız. Keçe tabanlı olanlarının yapılışı için buraya bakabilirsiniz. Eğer soğuk yerlerde yaşıyorsanız ya da evinizin zemini taş ise siz de kendi yaptığınız kadife ev botlarına keçe taban dikebilirsiniz.

Kadife ipten babet yapımı bu bot örgüsüne göre biraz daha farklıdır. Babetler kısa olduğu için tek parça halinde de örülebilirler. Ancak ev botu modellerini daha çok iki parça ya da daha fazla parça halinde örüp sonradan birleştiriyoruz.

Kadife ipten püsküllü bot yapımı sırasında isterseniz hazır taban kullanabilirsiniz, isterseniz tabanını kendiniz örebilirsiniz. Ayak ölçünüze göre hazır olarak alacağınız tabanı kullanarak ölçüyü çok daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. 36-37 numara tabanlarda 46 adet delik vardır, bu delik sayısını taban numarasına göre değişebilir. Ev botunu örerken sökmemeye çalışmalısınız, ip çok kolay yıprandığı için mümkün olduğunca dikkatli olmak lazım.

Bir buçuk yumak genel olarak bir ev botuna yeterlidir. Ölçünün değişmesi durumuna göre siz iki yumak alabilirsiniz. İstediğiniz markanın soft kadife iplerini kullanabilirsiniz. Tığ olarak iki buçuk numara olanını kullanabilirsiniz. Hazır taban kullanırken her bir deliğe ikişer adet sık iğne yaparak tabanla birleşim noktasını oluşturun. Bunu sadece burun ve taban kısımlarında yapacağız. Burun ve taban kısımları dışında aradaki mesafede tek sık iğne yapabilirsiniz.

Tüm detaylarını görebileceğiniz örgü ev botu anlatımlı videoyu aşadağıda izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir