İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Püsküllü Bebek Bot Patiği Yapılışı Anlatımlı

Püsküllü bebek bot patiği yapılışı arayanlara anlatımlı olarak sitemizde paylaştık. Kolay ve anlaşılır anlatım ile sizlerde bot patikler yapabilirsiniz.

Malzemeler

İplerim mavi zemin nako calico, lanoso puf/ kırmızı zemin lanoso alara, kartopu ana kuzusu. Tığ numaram 2.5 mm kürk için 3.5 ya da 4 mm. Lanoso puf ya da alize softy bulamayanlar için kartopu ana kuzusu ile yaptığım kırmızı patik. birer ilmek atlayarak yaptım.

Püsküllü Bot Patikler
Püsküllü Bot Patikler

Püsküllü Bot Patik Yapılışı

Püsküllü Bebek Bot Patiği Yapılışı

blank

Taban şemamız

blank

Arkadaşlar şemayı takip ederek patiğimizin taban kısmını oluşturuyoruz. Tüm taban bittikten sonra toplamda 61 adet trabzanımız oluyor. Ama sayılara çok fazla takılmayın önemli olan burun kısmındaki arttırma ve eksiltmelerdir.

blank

Tabanımız bittiyse ipimizi koparmadan patiğimizin üst kısmına geçiyoruz. Daha net görünsün diye ben beyaz bir ip ile göstermeye çalıştım siz taban ipinizle devam edeceksiniz. Tabanın düz yönü aşağıya gelecek şekilde içten dışa doğru sık iğnelerin arasından ipinizi geçirerek bu sırayı arttırma yada eksiltme yapmadan 1 sıra sık iğne örüyoruz.

blank

Taban sonunda sık iğnemizi de yaptıktan sonra artırma ya da eksiltme yapmadan üçlü trabzanla sırayı tamamlıyoruz. ?Üzerine bir sıra sık iğne geçiyoruz.? 2. Sırada eksiltmelere başlayacağız, bunun için patiğimizi ikiye katlayıp ortayı buluyoruz . Ortaya ilmek tutucumuzu sabitleyelim (soldaki resim) devamında burundan geriye doğru 12 sık iğne sayıp eksiltmelere başlıyoruz. Toplamda 9 eksiltme yapacağız. ? 2 eksilt 1 ör*9 (bunu 9 kez tekrarlayın) devamını üçlü trabzanla tamamlıyoruz ve yine üst sıraya bir sıra sık iğne geçiyoruz.

blank

3. Sırada eksiltmelere kadar üçlü trabzanımızı örüyoruz. Bu kısımda 8 adet eksiltme yapıp sırayı üçlü trabzanla tamamlıyoruz ve üst sırada yine bir sıra sık iğne örüyoruz. ? 4. Sırada eksiltmelere kadar üçlü trabzan örüyoruz yine burada da 4 adet eksiltme yapıp sırayı üçlü trabzanla tamamlıyor ve üst sırada da bir sıra sık iğnemizi örüyoruz. ? Son sıramızı artırma ve eksiltme yapmadan üçlü trabzanla tamamlayıp ipimizi koparıyoruz. Şimdi kürklü kısıma geçeceğiz . (Resimlerde son sıra yok arkadaşlar sizi yanıltmasın )

blank

Kürk kısım için 3.5 mm tığ kullandım . Burundan geriye 9 adet sık iğne sayıp oradan ilk trabzanımıza başlayacağız, sıra sonunda diğer trabzana ekleme yapmıyoruz ki yan tarafdaki açıklığı oluşturabilelim. Ortalama 40 adet 3 sıra ikili trabzan örüp örme işlemini bitiriyoruz. Alize softy ve lanoso puf kullanacaklar için bu ilmek sayısı geçerli, Kartopu anakuzusu kullananlar ise ilk sırada trabzanlar arasında bir adet atlama yapmalı aksi halde kürk kısmı oldukça büyük duruyor. Enson 35-40 cm lik ince bir deri kordon ya da kurdeleyi patiğimizin bilek kısmına geçirip işlemi bitiriyoruz.

blank

Örneğimiz a.uludemir sayfasına aittir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir