İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tığ İşi Pembe Renk Bebek Tavşan Patik Modeli Yapılışı

Bebek ve çocuklar için tığ işi örgü tavşan patik yapılışı ile tavşan patiklerin nasıl yapıldığını öğrenebilir sizlerde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Malzemeler
İp : Nako pırlanta açık ve koyu pembe(pink) ip (Black) Siyah ip (az miktarda ) (little)
Hook/tığ: 2.5 numara örgü tığı
Sizin kendi kullandığınız patik ipi olabilir yalnız çok ince olmasın .
Bu arada patik 6-12 aya uygun olucak .Benim çocuğum büyük bana uygun degil diye düşünmeyin. .Belki hediye yaparsınız ,zincir sayısını büyütüp çocuklarınıza uydurursunuz , hobi olsun diye yaparsınız.

Tavşan Patik Yapılışı

Taban  Yapılışı

↔20 zincir çekiyoruz .
↔1. Sıra 10 sık iğne orun .8 tane trabzan orun .Son zincire aynı yere 7 tane trabzan dolduruyoruz .
Sonra tekrar 8 trabzan orun sonra 9 tane sık iğne orun . Son zincirde ayni yere 3 tane sık iğne dolduruyoruz .3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz . ↔2. Sıra 18 trabzan orun .Daha sonra bir önceki sirada 7 tane doldurduğumuz yani arttırma yaptığımız yerdeki her trabzanın tepesine 2 tane trabzan yapıyoruz yani arttırmış oluyoruz .Toplam 14 tane trabzan elde etmiş oluyoruz .
↔Not : Bilmeyen arkadaslar icin bu kadar açıklayıcı yazmaya çalışıyorum .Bilen arkadaslar zaten yapıyor 🙂 Arttırma bittikten sonra 17 trabzan orun . Son 3 tane sık iğnenin her birine cift batiyoruz toplam 6 adet trabzan olucak .Sonra dibe de 1 tane trabzan yapıp cc ile birleştiriyoruz . . ↔3. Sıra 17 trabzan orun .
Sonrasında 1 arttır 1 or şeklinde 8 defa tekrarlıyoruz . Sonrasında 15 trabzan orun . Yine 1 arttir 1 or seklinde 4 defa tekrarlıyoruz .2 tane daha yan yana trabzan ördükten sonra cc ile birleştirin ,2 zincir çekip yukarı çıkın . Taban toplamda 69 tane trabzandan oluşuyor . ✔Taban boyunca kaydırma (cc) işlemini yapacağız.

blank

Tavsan patik taban sonrası yapılışı

✔Ipimizi kopardığımız yerden açık pembe ipi takiyoruz (burası onemli sırayı kaybetmemeniz icin ) 2 Sıra arttırma eksiltme yapmadan çakma sık iğne ile örüyoruz .

3.) Sırada 18 çakma sık iğne orun .Devamında videoda gösterdiğim gibi (1 çakma iğne kes 1 çakma sık iğne ör) şeklinde 9 defa tekrarlayın . Sonra 25 çakma sık iğne örün ve cc ile birleştirin .2 zincir çekip üste çıkın .

4.)Sıra 16 çakma sık iğne örün .1 tane trabzan örün .(1 trabzanla kes 1 trabzanla ör )  şeklinde 7 defa tekrarlayın . Sonra 22 tane çakma sık iğne örün ve sırayı cc ile kapatın .2 zincir çekip üste çıkın.

5.) Sıra 15 tane çakma sık iğne örünn .1 tane trabzan örün . Sonrasında 7 defa ard arda trabzan ile kesme işlemini yapın. En son sıra tüm sırayı cc ile örerek bitirin ve ipinizi koparın …Bu arada cc yi yaparken çok sık çekmeyin patiğiniz kasar ..

blank

Fiyonk nasıl yapılır?

Fiyonk icin öncelikle sihirli halkamızın içine 3 zincir çekerek başlayın .
Sonrasında 4 adet trabzan orun sonra 3 zincir çekip cc ile dibe tutturun.
Sonra yine 3 zincir çekin .4 tane trabzan orun .3 tane zincir çekerek dibe tutturun .1 zincirle sabitleyin .
Sihirli halkasının ipini çekerek ortayı kapatın .
ipinizi uzunca koparın ve 9.10 sefer dolayarak arka tarafta sihirli halkadan kalan ip ile doladığınız ipi bağlayın ve fiyonk bitti … 4 adet ayni şekilde örüyoruz ….

blank
Kulakların Yapılışı

Bir çok tavşan patik yapanı gördüm fakat kulaklarda problem yaşanmış olanları da gördüm . Bu kulakta dik durmasının 2 puf noktası var 1. Cc 2. Ortadaki dikim işlemi ..E buda benim farkım olsun.

✔Öncelikle 20 zincir cekin sonrasında 3 zincir daha çekip 20. Zincire trabzan yapın ve sıra sonuna kadar devam edin .. _Sonra parçanın tamamının etrafına cc gidin cc yi yaparken sıkmayın ,kasmasın .
Sonra ipinizi koparın .
✔Daha sonra ikiye katlayın ve resim2 deki gibi kaydırmanın altından dikin resim 3 teki gibi bir görüntü olucak  ✔4 adet ördükten sonra patiğimize dikiyoruz .
blank

Ve tavşan patik tamamlandı!

blank

Örnek byjasminee instagram sayfasına aittir.

2 Yorum

  1. sümeyra 12 Ocak 2017

    çok güzel ve çok tatlilar

  2. Melek 9 Aralık 2017

    Video da gösterdiğim gibi demissiniz. Ben video yu bulamadım yardımcı olabilir misiniz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir