İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Saat İçinde Mükemmel Bir Hamak Yapın

Üzerindeyken kimi zaman kitap okuduğumuz, kimi zaman sallanırken hayallere daldığımız, kimi zaman uyuduğumuz ve kimi zaman sadece gökyüzünü izlemek istediğimiz hamaklar gerçekten pek çok kişinin keyifli bir parçası haline gelmiş durumda. Öyle ki çoğumuzun, ailece gidilen pikniklerde iki ağaca asılan iplerin üstüne serilen bir çarşafta sallanma hikâyesi olmuştur. O en basit haliyle bile büyük zevk aldığımız hamaklar artık çok daha estetik görünümlere kavuşmuş durumda. Biz bu makalemizde onlarca hamak türünden farklı bir tasarımın nasıl uygulanabileceğini sizlere göstereceğiz.

1.Kullanmak istediğiniz kalın bir kumaşı alarak yayın ve resimdeki gibi verev olacak şekilde iki kenarından kumaş makası yardımıyla düzgünce kesin.

Kolay Hamak Yapımı 2

2.Ardından kumaşın üst ve alt kenar kısımlarını içeri doğru kıvırarak elde veya makinede dikin. Böylece kumaşınızın kenarları zaman içerisinde açılmaz ve iplikler sökülmez.

 

3.Kumaşınızın hamak ipini geçirmeniz gereken diğer iki kenarını ise aynı şekilde içe doğru kıvırın.

Kolay Hamak Yapımı 3

4.Ardından aşağıya doğru katladığınızda hizası bozulmayacak şekilde köşe kısmını şekillendirin.

 

5.İçerisinde hamak ipi geçirebileceğiniz şekilde kıvırma işlemini tekrarlayın ve yine elde veya makinede dikin.

 

6.Hamağınızın iplerini geçirmeniz gereken meşe yapımı tahtanızı alın ve bir matkap yardımıyla resimde gördüğünüz gibi ikişer delik açın.

 

7.Hazırladığınız kumaşın üzerini süslemek için boya kalemi kullanabilirsiniz. İstediğiniz renkte ve istediğiniz şekilde desenler yapmakta özgürsünüz.

Kolay Hamak Yapımı 4

8.Sıra geldi ipinizi kumaşınızdan ve meşe tahtanıza açtığınız deliklerden geçirmeye. Resimde gördüğünüz gibi iplerinizi kumaşınızdan ve deliklerden geçirin ve sıkı bir düğüm atmayı unutmayın.

 

9.Son olarak ipinizin uç kısmını çengelli bağlayıcıdan geçirerek bir düğüm atın. Paslanmaz çelikten satın aldığınız bu çengelli bağlayıcıyı tavana monte edeceğiniz bir yuvarlak demire asarak kullanabilirsiniz.

Kolay Hamak Yapımı 5

10.Artık hamağınız keyif yapmanız için hazır.

Kolay Hamak Yapımı 7

Kolay Hamak Yapımı 6

Kolay Hamak Yapımı 8

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir