İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kağıttan Uçurtma Yapımı

Çocuklarınıza eğlenmeleri için uçurtma yapmaya ne dersiniz? Kağıttan uçurtma yapımı konusunu inceledikten sonra uçurtma yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Büyük küçük herkesin çok sevdiği ve gördüğünde insanın içine neşe katan uçurtmalar, hayatımızın renkli parçalarını oluşturuyor. Peki, evde kendi başımıza bir uçurtmayı nasıl yaparız? Veya yapabilir miyiz? Kesinlikle evet. Gerek çocuklarınızı mutlu etmek için gerek çocukluğunuza geri dönmek için uçurmak isteyeceğiniz ve tamamen kendinize özel tasarıma sahip bir uçurtma yapmanız mümkün. Üstelik bunun için çok büyük malzemeler satın almanıza ve uçurmak için şiddetli rüzgârlara ihtiyacınız da yok. Biz bu makalemizde size basit tasarıma sahip bir örnek göstereceğiz. Ancak siz yaratıcı zekânızla uçurtmanızın tasarımını çeşitlendirebilirsiniz.

Malzemeler:

Gazete kâğıdı veya büyük bir dergi sayfası

Ahşap bandı

Ahşap çubuklar

Makas

İp yumağı

Yapılışı:

1.Uçurtma yapmaya başlamadan önce, bir uçurtmanın şeklinin ne olması gerektiğini kafanızda iyi oturtmalısınız. Resimde görebileceğiniz gibi karo diyebileceğimiz ama tam da karo olmayan bir şekildir. Malzemeler ise gördüğünüz gibi çok kolay bulabileceğiniz ve cebinizi yakmayan cinstendir.

Uçurtma Yapımı 1

2.Bir gazete kağıdı veya hafif olduğuna inandığınız el işi kâğıdını alarak kare şeklinde kesin. Kestiğiniz bölümün tam kare olduğundan emin olmalısınız. Bunun için bir cetvel kullanmanızı tavsiye ederiz. Karenizi kestikten sonra çapraz kenarlardan katlayarak kat izi yapmanız gerekiyor.

Uçurtma Yapımı 2

3.Kestiğiniz ve kat izlerini oluşturduğunuz gazete kağıdını çapraz şeklinde zemine koyun. Çapraz kat izinin üzerine tahta çubuklarınızdan birini yerleştirin. Çubuğunuzun boyu uzunsa karenin boyutlarına uygun şekilde kesmelisiniz. Bu çubuk uçurtmanızın bel kemiğini oluşturacaktır. Bu nedenle iki tane tahta çubuğu birleştirerek ya da bambu çubuklarını kullanarak bu bölümü yapabilirsiniz.

Uçurtma Yapımı 3

4.Bu sefer ikinci bir tahta çubuk alın ve resimdeki oranı göz önünde bulundurarak yatay şekilde diğer çubuğun üzerine yerleştirin. İlk koyduğunuz çubuğun ikinci çubuğu tam ortadan kestiğine ve iki yanda kalan kısımların eşit uzunlukta olmasına dikkat edin. Sonraki adımınız ise düzgünce yerleştirdiğiniz bu iki tahta çubuğu birbirine sabitlemek olacak. Kalın ve kaliteli bir bant kullanarak iki çubuğu kesişme noktasından birbirine tutturun.

Uçurtma Yapımı 4

5.Bu aşamada gazetenizi kullanmış olduğunuz çubukların uç kısımlarından hiza alarak kesmeniz gerekiyor. Kesme işlemini yaptıktan sonra her bir köşeden çubuk ile gazete kağıdını bantlayın. Köşeleri bantladıktan sonra aynı şekilde çubukların kesiştiği noktayı da bantlamayı unutmayın.

Uçurtma Yapımı 5

6.Kullandığınız tahta çubukların uçları yardımıyla kesişen noktadaki bantın üzerinden ikisi yukarıda ikisi aşağıda olmak üzere dört tane delik açın.

Uçurtma Yapımı 6

7.Açtığınız delikten geçirebileceğiniz kalınlıkta bir ipi alın vedeliklerin her birinden geçirerek birbirine gevşek şekilde bağlayın. Bu kısım uçurtmanızın omurgasını oluşturduğu için hareket kabiliyeti kazandırmak adına biraz esnek olması önemlidir.

Uçurtma Yapımı 7

8.Uçurtmanızın alt bölümüne aynı şekilde biri sağ biri sol olmak üzere iki delik açın. Bu delikten geçirebilmek için bir şerit şeklinde kumaş parçası kesin ve iki delikten geçirin. Bu uçurtmanızın aşağıda sallanan süsü olacaktır. İstediğiniz desen ve renkte seçebilirsiniz.

Uçurtma Yapımı 9 Uçurtma Yapımı 8

 

9.Bir ip yumağı alın ve bu yumağın ucundan çektiğiniz ipi, uçurtmanızın omurga bölgesine doladığınız ipe sıkıca bağlayın ve ipi asla kesmeyin. Çünkü uçurtmayı uçurmanızı sağlayacak olan bu ip yumağı olacak. Yumağı ne kadar çok açarsanız uçurtmanız o kadar yükseğe çıkacak, ne kadar dolarsanız o kadar aşağı inecektir.

Uçurtma Yapımı 10

 

10.Artık uçurmaya hazır bir uçurtmanız var! Farklı boyutlarda ve farklı renklerde dizayn edebileceğiniz basit bir uçurtmayı nasıl yapabileceğinizi öğrendiniz. Çocuklarınızla mutlu anlar dileriz…

Uçurtma Yapımı 11

Bir yorum

  1. ..... 5 Ekim 2017

    uçuyor mu bari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir