İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Püsküllü Tığ Oyası Modeli Yapılışı

Püsküllü tığ oyası modeli yapılışı ile nasıl yapıldığını öğrendikten sonra sizlerde yazma ve tülbent kenarları için püsküllü oya yapabilirsiniz.

Püsküllü tığ oyası modeli yapılışı için firketeye ihtiyacımız olacak. Firketeye dolayacağımız ip ile püskül oyasını oluşturacağız. Daha sonra ise tığ ile yazma kenarına iliştirerek modelin yapılışını tamamlayacağız. Öncelikle oya ipini firketenin etrafına 22 defa dolamamız gerekiyor. Sonrasında bir düğüm atıyoruz. Sonra iğneyi firketenin etrafında bir önden bir arkadan çevirerek püskülü oluşturacağız. Yaklaşık 5 6 defa ipi dolayarak iğneyi çevireceğiz. En son bir düğüm atıyoruz. İğneye ipi iki defa dolayarak düğümün sağlam olmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında püskülü firketeden çıkarıyoruz.

Püsküllü oya sevenler için daha önceki yazılarımızda Çakmak ile püskül oyası yapılışı ve Püskül oyası yapılışı modellerini paylaşmıştık. Bu modellerin birinde çakmak diğerinde ise çatal kullanılarak püsküller oluşturulmuştu. Bu modelde ise püskül yapımı için firkete kullanılmış. Videoyu dikkatlice izlerseniz nasıl yapıldığını göreceksiniz.

blank

Püsküllü Tığ Oyası Yapılışı

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir