İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tığ işi ve iğne oyası yemeni örnekleri

Başörtülü hanımların en çok kullanmış oldukları örtüler arasında olan, tığ işi ve iğne oyası ile ile yapılan yemeni örnekleri paylaştık.

Yemeni Nedir?

Anadolu kadınlarının el işi ile süslemiş oldukları başörtülerine yemeni denir. Tesettürlü hanımların başörtüsü olarak kullanmış oldukları el işleme oyalar ile yapılan yemeniler günümüzde de kullanılıyor. Oyasız yemeniler de bulunuyor. Fakat oyalı yemeniler daha şık ve güzel göründüğünden dolayı, yemeni kenarları iğne oyaları ve tığ oyaları ile süslenmektedir.

Sadece başörtüsü olarak değil aksesuar olarak da kullanılan yemeniler yapılırken biraz zaman alıyor. Çünkü yemeni kenarı için öncelikle oya yapmak gerek. Yapılan oyalar daha sonra sade oyanın kenarlarına dikilir. Böylelikle tığ oyası yemeniler elde edilir. Veya iğne oyası yemeniler yapılabilir.

blank

Yemeni Modelleri Nasıldır?

Tığ oyası yemeni resimleri

Yemeniler sade başörtüleridir. Fakat kenarlarına oyalar yapıldıkları zaman görünümleri farklılaşır. Yemeni kenarı için yapılan bir çiçek oyası yemenin tasarımını tamamen değiştirir. Veya kullanılan sade bir tek sıra oya ile yapılan yemeni örneği bir çok yerde tercih edilebilir. Mevlüt gibi kalabalık ortamlarda tek sıra oyalar ve sade yapılan oyalar ile tasarlanan yemeniler tercih edilebilir. Günlük olarak kullanmış olduğunuz yemeniler için ise daha ağır oyalar kullanılabilir.

Tığ İşi Yemeni Modelleri

Örgü yemeni örnekleri
Örgü yemeni örnekleri

Tığ işi yemeni örnekleri günümüzde başörtüsü olarak kullanılıyor. Yıllar öncede güzlüklü yaşlılarımızın saatlerce ve hatta günlerce uğraşarak yapmış oldukları başörtüleridir. Tığ oyası ile yemeniler yapılabiliyor. Bundan başka iğne oyası ile de yemeniler yapılmaktadır.

Tığ oyası yemeni kenarı örnekleri

İğne Oyası Yemeni Modelleri

Yemeni modelleri iğne oyası

Çok büyük uğraşlar sonucu yapılan iğne oyaları ile yapılan yemeniler en çok tercih edilen modellerdendir. Yapımı biraz ağır olduğu için satın almak isteyenler biraz daha fazla verip satın alabilirler. Tığ işi yemenilere göre iğne oyası yemenilerin fiyatı biraz daha fazladır. Çünkü iğne oyaları daha fazla uğraştırıcı bir iştir.

İğne oyalı yemeniler

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir