İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tığ oyası yazma kenarları örnekleri

El yapımı başörtüleri yapmak istiyorsanız tığ oyası yazma kenarları örnekleri ile fikirler edinip, yapacağınız yazmada kullanacağınız oyayı seçebilirsiniz.

Çeyiz hazırlıklarımızın olmazsa olmazı yazmaları çok daha şık ve zarif hale dönüştüren yazma oyaları, geleneksel el sanatlarımız içinde de önemli bir yere sahiptir. Yörelere ve kültürlere göre farklı anlamlar ve görsellikler içeren tığ oyası yazma örnekleri geçmişten günümüze duygu ve düşünce belirten mesajlarında göstergesi haline gelmiştir.  Oyaların dili diye adlandırılan olguya örnek olarak; yeni gelinlerin ve anne adaylarının kırmızı renkte güllü ve çiçekli tülbent oyaları kullanması, genç kızların sevdiklerine ilgilerini göstermek üzere pembe renkte oyalanmış yazmaları takması gibi güzel anlamlar ifade etmektedir.

Hala daha Anadolu’nun birçok yerinde düğünde ve cenazede kullanılan yazmaların oyaları renkleri ve örnekleri ile günün ve bulunulan toplumun özellikleri içinde farklılık gösterir. Ve yine genç kızların, yeni gelinlerin ve orta yaş kadınların taktığı yazmalarda bulundukları konuma ve duruma göre farklı oya detayları ile süslenmiş yazmaların kullanıldıklarını görmekteyiz. Yaşadığımız toplum içinde çeyiz eşyası olmakla birlikte önemli bir hediye değeri olarak da görülen tığ oyası yazmalar kültürümüzün pek çok alanında yer alan unsurlar arasındadır.

Zarif Tığ Oyası Yazma Modelleri

Başlangıçtan itibaren yapılış ve bitişi ile eğlenceli bir seremoni olan tığ oyası yazma kenarları, kırsal bölgelerimizde bir tür sosyalleşme olgusu olarak da karşımıza çıkmakta. Aynı zamanda başlanılan ve bitişi ziyafetli yemeklerle ödüllendirilen yazma oyaları ve örnek alışverişi için yapılan örnek toplantıları da bu sosyalleşmenin önemli göstergeleri arasındadır. Yalnızca oya ipi ve tığ ile yapılabildiği gibi boncuk ve pul gibi çeşitli materyalleri de işin içine katarak oya örneğini zenginleştirmek mümkün olmakta.

Yazma Kenarı Örnekleri

Tığ oyası dışında iğne oyası ve firkete oyası gibi farklı uygulama ve model çeşitleri de bulunan yazma oyalarında en sık kullanılanı tığ oyası olmaktadır. Yazmalarla birlikte hemen her örgü ve dantel kenarı içinde kullanılmakta olan bir oya çeşidi olan tığ oyası, genellikle yapılma kolaylığı ile tercih edilen bir teknik olarak karşımıza çıkmakta. Yine uygulama tekniğine bağlı olarak çok çeşitlilikte farklı örnek oluşturmaya imkân tanıyan tığ oyası yazma modelleri için kolay uygulanabilir oya örnekleri arasında yer almakta.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir