İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Oya Örnekleri 2018

Tığ oyası ve iğne oyası ile yapılan yeni oya örnekleri 2018 arşivi ile karşınızdayız. Arşivde havlu ve yazma kenarları için en güzel oyalar yer alıyor.

“Çemberimde gül oya” diye başlar bizim türkülerimiz. Bu kadarı bile yeter çember oyalarının kültürümüzdeki yerini anlatmaya. Oyalar bizim kadınlarımızın her zaman vazgeçilmezi olmuşturlar. Alıyla, moruyla, yeşiliyle ilmek ilmek işlenmiş oyalar gelinlerimizin çeyizi, annelerimizin başının taçı, genç kızlarımızın boyun şalı olmuşlar.

Yeni Oyalar 2018
Yeni Oyalar 2018

Zaman her şeyi yok ederken gücü yetmemiş bu güzel geleneği yok etmeye. Aksine yeni oya modelleri türemiş eskileri unutulmadan. Hanımlar var olan modelleri korumuş ve bunlara yeni modeller eklemişler. Yemeni, yazma, yaşmak, tülbent siz adına ne derseniz deyin oyalar sadece kenarlarını  süslemekle kalmamış bunların, ayni zamanda onları kıvrılmaktan, eğilip bükülmekten korumuşlar. Boncuk oyası, iğne oyası, tığ oyası bin bir çeşit oyalar, hanımların ellerinin emeği gözünün nuru olmuş daima.

Yeni Oyalar
Yeni Oyalar

Genç kızlarımızın daha çocuk yaşta ilk örgü deneyimleri olması bakımından da hatırı sayılır bir değere sahiptir tığ işi oyalar. Hangimiz o tığları elimize ilk alış heyecanımızı, ördüğümüz ilk oyayı unuttuk  ki?

Yazma Oyaları 2018
Yazma Oyaları 2018

Birçoğumuz sakladık ördüğümüz o ilk çember oyalarını. Belki biraz daha büyüyünce elimize iğne oyası almaya cesaret eder olduk. Zira iğne oyası biraz daha titizlik gerektiren bir oya çeşidi. Eğer uzun sure ve sabırla yapmazsanız düzgün bir iğne oyası elde edemezsiniz.

 Oya Örnekleri 2018

Eskiden olduğu gibi bugün de ne güzel işlenmiştir bin bir çiçek deseni, figürler ve geometrik şekiller. Sümbüller, menekşeler, papatyalar, salyangozlar, dutlar, üzümler, daireler, üçgenler… Doğanın birebir taklidiyle bizi şaşirtan, renkleriyle iç açan oya modelleri.

Bugün belgesellere konu,  kitaplara malzeme olmuş bu oya örnekleri. Kaybolmasın diye köy köy dolaşıp oya resimleri arşivlemiş kimileri.  Kolay mi hanımlarımızın yüreklerini içine
akıttıkları, aklı, ölçüyü ve sanatı bir kefede tarttıkları oya örneklerini ortaya çıkarmak. Kolay olmadığından bugünün kadınları da bir borç bilmiş bu hazinenin incilerine sahip çıkmayı.

2018 de de sadece alınları değil boyunları, saçları, elbiseleri, havluları ve aklınıza gelebilecek tüm eşyalarımızı göz alici renkleriyle süslemeye devam edecekler bu güzel oya modelleri. Belli ki hepimiz onlara hayatımızda daha çok yer açacağız gelecek yıllarda.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir