İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dom Dom Kurşunu Lastikli Örgü Modeli Yapılışı

Yelek, kazak ve süveter örmek isteyenler için eski bir örnek olan dom dom kurşunu lastikli örgü modeli yapılışının detayları sitemizdedir.

Eskinin hanımları bilirler İbrahim Tatlısesin şarkısının ismi verilen dom dom kurşunu örgü modelini. Bu model ile neler örülmemiştir ki. Eskinin hanımları kazaklar, yelekler, hırkalar örerken genellikle domdom kurşunu örgü modelini tercih ederlerdi. Şimdi gelelim bu modelin nasıl yapıldığına.

Domdom kurşunu örgü modeli 7 ilmek aralarda bir ilmek daha var. Bir düz bir dola 7 düz bir dola şeklinde örülüyor. Daha sonra  sırada ise 2 düz bir dola 7 düz bir dola olarak devam ediliyor. Ortadaki 7 ilmeğin başında ve sonunda birer birer tam 3 defa ilmek artırılacak. Üçüncü artırmanın arka sırasına geçince bu yedi ilmeği düz diğer artırılan ilmekleri ters olarak öreceğiz. Ön yüzde artırma yapmadan ilmekleri aynen örüp arka sıraya geçince bütün ilmekleri ters olarak öreceğiz. Modelin uygulanacağı 7 ilmeği biraz gevşek örmeniz lazım. Ön yüzde bir düz bir dola 7 düz ör ve sonraki 7 ilmeği düz örer gibi birlikte kes. Tekrar 3 ilmek düz ör bir dola bir düz ör şeklinde devam edilecek.

blank

blank

Bağlamalı Lastik Örgü Modeli yazımızda da lastikli örgü severlere bir anlatımlı model yayınlamıştık.

Dom Dom Kurşunu Örgü Modeli Yapılışı

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir