İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papatya Desenli Örgü Kırlent Yapılışı

Örgü ile papatya desenli örgü kırlent yapılışı konusunu inceledikten sonra, çok güzel görünen örgü kırlentler yapabilirsiniz.

Papatya Desenli Örgü Kırlent Yastık Yapılışı

İlk sıra sarı iplikle sihirli halka içerisine 12 trabzan, ikinci sıra (beyaz kısmı) ilk sıradaki her trabzan’ın tepesine 4 trabzan ile yapılmış popcorn modeli ve aralarında 2 zincir. Ama ben popcorn yaptığım trabzanları yaparken tığ’a 2 kez ilmek alıp 5 defada çıkarttım. Papatyalar’ın yaprakları daha uzun oldular böylelikle daha gerçekçi durdular. .
İp olarak Dmc natura ve Dmc yummy iplerini kullandım. Tabiyki bu ip markası şart değildir. Orta kalınlıkta pamuklu bir ip ideal olacaktır. .
Sevgiler

blank

Birleştirmeyi 4 farklı yönde yapabilirsiniz. . Arkadan motifleri tek tek dikebilirsiniz. , Motifleri örerken son sırasında diğer motifi alarak ilmekler karşılıklı gelecek şekilde ilmek alarak örmeye devam edebilirsiniz. . Benim bu resimde gösterdiğim gibi birleştirme yerleri üst tarafta kabarık ve belli şekilde birleştirme yöntemi var. Onun için motifleri tek tek ördükten sonra, renk sıralamasını yapın ve motifleri düz bir zemine koyun. Daha sonra 1.sıranın ilk motifiyle, 2.sıranın ilk motifini alın elinize. Resmin sol alt tarafında gözüktüğü gibi, motiflerin ters tarafları sırt sırta gelecek şekilde üst üste koyun. Birleştireceğiniz ipi alıp birleştirmeye başlayın.

Motiflerin ilmekleri karşılıklı gelmeli. Karşılıklı gelen yerlerden tığ’ı batırın sık iğne yapar gibi tamamlayın. Daha sonra hiç ipinizi kopartmadan 1.sıranın 2. motifi ve 2.sıranın 2. motifini alın, motifin ters taraflarını sırt sırta verip o parçaları da az önce yazdığım gibi birleştirin. Öncelikle motifleri soldan sağa birleştirmiş oluyoruz. Tabi ben sol elimi kullandığım için benim örneğim soldan sağa birleşme oluyor. Siz sağ elinizi kullanıyorsanız, sağdan sola doğru giden birleştirme olacaktır. Daha sonra yukardan aşağıya doğru birleştirmeleri yapıyorsunuz. Zaten resimde ben anlayacağınız şekilde yaptım. . Eğer birleştirme yerlerinin gözükmesini istemiyorsanız, aynı işlemi tekrarlıyorsunuz. Sadece motifleri bu sefer birleştirirken, düz taraflarını üst üste koyup birleştirmeyi yapıyorsunuz..
.
Birleştirme işlemi bitikten sonra kenarlarına 1-2 bazen 3 bile olabiliyor, trabzan örebilirsiniz. Size kalmış. .
Peki bu ördüğüm kırlentleri nasıl yastık haline dönüştürüyorum? .
.
şöyle; kumaşını aldığım yerde aynı zamanda dikim de yapılıyor, bana orda kırlenti fermuarıyla birlikte dikip veriyorlar. 40-40 cm. çalışıyorum genelde ölçü olarak. Dak kumaş türü kullanıyorum. Daha sonra ördüğüm kırlenti diktirdiğim kumaş kırlentin üzerine koyup, dikiş makinamda en dibinden dikiyorum.
Umarım ki anlaşılır olmuştur.

blank

blank

Model cigdemtalipoglu instagram sayfasına aittir.

Bir yorum

  1. aysun 25 Şubat 2017

    hepsi harika elimdeki bitince yapmaya çalışacam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir